DOŁĄCZ DO MARATONU PISANIA LISTÓW Maraton Pisania Listów Napisz List. Zmień Życie.

Dobre Wiadomości o bohaterach i bohaterkach Maratonu Pisania Listów

Czytanie wiadomości potrafi być mocno przygnębiające. Czasem zdaje się, że na świecie jest tyle zła, że zmiana na lepsze to stracony pomysł. Jednak jak pokazuje Maraton Pisania Listów Amnesty International, możesz dokonać ogromnej zmiany przez małe działanie.

Napisanie listu, wysłanie tweeta, podpisanie petycji. Na pewno nie uda Ci się zmienić świata tak niewielkim gestem. A właśnie, że się da!

Co roku miliony ludzi takich jak Ty zmienia życie 10 osób, których prawa człowieka zostały pogwałcone. Chwila Twojego czasu: napisanie listu, wysłanie tweeta, zmieniła cały świat ludzi, których wspieraliśmy w ramach poprzednich edycji Maratonu Pisania Listów. Poznaj historie niektórych z nich.

OBROŃCA PRAW KEKCHI Z GWATEMALI ZWOLNIONY Z WIĘZIENIA

Bernardo Caal Xol z rodziną

Bernardo Caal Xol z Gwatemali przez ponad cztery lata był niesłusznie więziony za obronę środowiska oraz praw swojej społeczności Kekchi, rdzennego plemienia Majów, dotkniętych budową projektu hydroelektrycznego na świętej rzece Cahabón w regionie Alta Verapaz w północnej Gwatemali. Pomimo braku dowodów wykazujących jego winę, 9 listopada 2018 roku Bernardo skazano na 7 lat i 4 miesiące więzienia za przestępstwa ciężkiego rozboju, których nie popełnił. W ramach Maratonu Pisania Listów 2021 w jego obronie podjęto ponad 511 tys. akcji na całym świecie. 24 marca 2022 roku Bernardo został zwolniony z zakładu karnego w CobánTo wspaniała wiadomość dla niego, jego rodziny i całej rdzennej społeczności Kekchi w Gwatemali. 

AKTYWISTKA Z ARABII SAUDYJSKIEJ ODZYSKAŁA WOLNOŚĆ

Nassima al-Sada

Nassima al-Sada, aktywistka i matka trójki dzieci, od wielu lat działa na rzecz praw obywatelskich, praw kobiet oraz praw mniejszości szyickiej w Arabii Saudyjskiej. W lipcu 2018 roku została aresztowana za pokojową obronę wyznawanych przez siebie wartości. Czekała na proces do czerwca 2019 roku. Podczas pobytu w więzieniu przez niemal rok przebywała w izolatce, była bita przez strażników, a także pozbawiono jej możliwości kontaktowania się z osobami z zewnątrz, w tym z prawnikiem. Dzięki kampanii, podczas której napisano 777 611 listów, tweetów i innych wiadomości, 27 czerwca 2021 roku Nassima odzyskała wolność i wróciła do rodziny oraz przyjaciół.

OJCIEC TROJGA DZIECI MOŻE WRÓCIĆ DO BLISKICH 

Germain Rukuki z rodziną

W kwietniu 2018 roku pracownik organizacji pozarządowej i obrońca praw człowieka Germain Rukuki został uznany za winnego szeregu sfałszowanych zarzutów, w tym buntu i stwarzania zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa. Skazano go na 32 lata więzienia w Burundi. Nie miał możliwości zobaczyć swojego najmłodszego dziecka, które przyszło na świat kilka tygodni po jego aresztowaniu. Jego rodzina wyjechała z kraju w obawie przed represjami. Germain odzyskał wolność 30 czerwca 2021 rokuW lutym 2022 roku, po niemal czterech latach rozłąki, zjednoczył się z bliskimi. Przyczyniły się do tego działania prawie 400 tysięcy osób, które wsparły kampanię na rzecz jego uwolnienia.

KROK W STRONĘ SPRAWIEDLIWOŚCI W AFRYCE POŁUDNIOWEJ 

Popi Qwabe i Bongeka Phungula
Popi Qwabe i Bongeka Phungula

Dwie przyjaciółki, Popi Qwabe i Bongeka Phungula, zostały zamordowane w maju 2017 roku. Jeszcze do niedawna cierpienie ich rodzin potęgowały nieprawidłowości i opóźnienia w policyjnym śledztwie. 8 marca 2021 roku, po otrzymaniu petycji podpisanej przez ponad 341 tysięcy osób, śledztwo w sprawie ich morderstwa zostało wznowione. Po jego zakończeniu sprawę przekazano południowoafrykańskiemu Krajowemu Urzędowi Śledczemu. Siostra Popi, Thembelihle, powiedziała, że jest dobrej myśli i że w końcu ma poczucie, że zmiana jest możliwa.

DZIENNIKARZ Z ALGIERII WYPUSZCZONY NA WOLNOŚĆ

Khaled Drareni. Photo by RYAD KRAMDI/AFP via Getty Images

Khaled Drareni spędził w więzieniu 11 miesięcy. W swoim kraju stał się symbolem walki o wolność mediów, tak bardzo potrzebnej w Algierii. Khaled został aresztowany w marcu 2020 roku, kiedy jako dziennikarz relacjonował przebieg pokojowej demonstracji. Został oskarżony o podburzanie nieuzbrojonego tłumu i działanie na szkodę integralności terytorialnej państwa. Skazano go na trzy lata więzienia tylko dlatego, że wykonywał swoją pracę. Nagłośnienie jego sprawy i masowa mobilizacja aktywistów i aktywistek przyczyniły się do tego, że Khaleda wypuszczono z więzienia 18 lutego 2021 roku. Nadal grożą mu zarzuty. Nie ustaniemy w wysiłkach, póki nie zostaną wycofane.

AKTYWISTA I POETA Z MJANMY ZWOLNIONY Z WIĘZIENIA

Paing Phyo Min

W 2019 roku aktywista i poeta Paing Phyo Min został aresztowany po tym, jak podczas swojego wystąpienia skrytykował wojsko w Mjanmie. Zarzuty wobec niego obejmowały m.in. „podżeganie” – władze twierdziły, że jego wystąpienie zachęcało żołnierzy do porzucenia swoich obowiązków. Paing Pho Min został skazany na 6 lat pozbawienia wolności. W ramach Maratonu Pisania Listów 2020 w jego obronie zebrano ponad 300 tysięcy listów. Kilka miesięcy później, 17 kwietnia 2021 roku, Paing Phyo Min został zwolniony z więzienia.

WIELKA WYGRANA AKADEMICKIEJ GRUPY SOLIDARNOŚCI LGBTI+ Z TURCJI

Melike Balkan i Özgür Gür. Photo by AKIN CELIKTAS

Wobec 18 studentów i studentek oraz jednego wykładowcy z Bliskowschodniego Uniwersytetu Technicznego w Ankarze w Turcji przez ponad dwa lata toczył się proces za udział w pokojowej demonstracji przeciwko zakazowi zorganizowania marszu równości na ich uczelni. Demonstrującym groziło do 3 lat pozbawienia wolności. 8 października 2021 roku zostali uniewinnieni z prawie wszystkich zarzutów. W ramach Maratonu Pisania Listów 2021 w ich obronie podjęto ponad 445 tys. akcji. Dwójka studentów – Melike Balkan i Özgür Gür – założyli własną organizację pozarządową i prowadzą kampanie na rzecz praw młodzieży LGBTI w Turcji.

UŁASKAWIONY OD WYROKU ŚMIERCI

Moses Akatugba. Photo by Miikka Pirinen/Amnesty Finland

W 2005 roku 16-letni Moses Akatugba został oskarżony o kradzież trzech telefonów komórkowych. Był torturowany przez policję i zmuszony do przyznania się do winy. Został skazany na śmierć. 28 maja 2015 roku, po przekazaniu ponad 800 tys. wiadomości do Prokuratora Generalnego Nigerii, Moses został ułaskawiony. Kiedy w końcu opuścił więzienie, wyraził swoją wdzięczność wszystkim, którzy się za nim wstawili: „Chcę was zapewnić, że wysiłek, który włożyliście w uwolnienie mnie, nie pójdzie na marne. Obiecuję, że zostanę aktywistą praw człowieka i będę walczył o innych”.

SPRAWIEDLIWOŚĆ DLA PLEMIENIA ANISHINAABE W KANADZIE

Grassy Narrows First Nation. Photo by Allan Lissner

Młodzi ludzie z Grassy Narrows First Nation wpółnocno-zachodnim Ontario w Kanadzie walczą o zdrową przyszłość dla siebie i swoich bliskich. Pięćdziesiąt lat temu celulozownia położona wgórze rzeki wypuściła około 10 ton rtęci dosystemu rzecznego. Zdarzenie to miało fatalne skutki dla żyjącego tam plemienia Anishinaabe, które tradycyjnie trudni się rybołówstwem. Poziom rtęci w rybach z GrassyNarrows ma tragiczny wpływ na zdrowie kolejnych pokoleń. Przez prawie pięć dekad władze federalne ilokalne nie ujawniały najważniejszych informacji dotyczących stanu zdrowia populacji GrassyNarrows, odmawiały oczyszczenia rzek, nie organizowały specjalistycznej opieki zdrowotnej, anawet negowały, że istniało niebezpieczeństwo zatrucia rtęcią. Najnowsze badania ekspertów wykazały, że zatrucie rtęcią spowodowało jeden z najgorszych kryzysów sanitarno-epidemiologicznych w Kanadzie, a młode osoby były nim szczególnie dotknięte. 2 kwietnia 2020 roku rząd Kanady podpisał umowę o wartości 19,5 miliona dolarów na budowę domu opieki dla potrzebujących członków Grassy Narrows.  

NASTOLATEK WYPUSZCZONY Z CELI ŚMIERCI

MagaiMatiopNgong

15-letni MagaiMatiopNgong był uczniem, gdy 14 listopada 2017 roku skazano go na karę śmierci za morderstwo, które – jak tłumaczył sędziemu – było wypadkiem. Magai niemiał prawnika ani w chwili aresztowania, anipodczas swojego pierwszego procesu. Sędzia powiedział mu, że może złożyć apelację i prosić ouchylenie wyroku śmierci. W lipcu 2020 roku wyrok śmierci Magaia został uchylony i bohater Maratonu Pisania Listów 2019 został zabrany z celi śmierci. Sąd Apelacyjny wziął pod uwagę fakt, że w momencie popełniania przestępstwa Magai był niepełnoletni. W ramach Maratonu Pisania Listów wjego obroniepodjęto ponad 765 tys. akcji na całym świecie. Magai opuścił więzienie 22 marca 2022 roku.

SKRÓCENIE WYROKU ZA SPRZECIWIANIE SIĘ PRZYMUSOWEMU "ZASŁANIANIU" W IRANIE

Yasaman Aryani

Yasaman Aryani zdecydowała się przeciwstawić irańskiemu prawu dotyczącemu przymusowego „zasłaniania” (noszenia hidżabu). W 2019 roku wMiędzynarodowy Dzień Kobiet Yasaman, odważnie odsłaniając włosy, rozdawała pasażerkom pociągu białe kwiaty. Film o jej akcie buntu stał się popularny w Internecie, co skłoniło władze Iranu do jej aresztowania. Yasaman została skazana na szokującą karę 16 lat więzienia. Wszystko przez przekonanie, że kobiety powinny mieć swobodę wyboru tego, cobędą nosić. 5 lutego 2020 roku wyrok Yasaman został zmniejszony do 9 lat i 5 miesięcy. 


Ty też możesz zmienić czyjeś życie!

Sprawdź kogo bronimy w tym roku i PODPISZ PETYCJĘ online!

ROSJA: ALEKSANDRA POZBAWIONA WOLNOŚCI ZA SPRZECIWIANIE SIĘ ROSYJSKIEJ AGRESJI NA UKRAINĘ
HONGKONG: CHOW UWIĘZIONA ZA OBRONĘ PRAWA DO PAMIĘCI
MAROKO: NASSER SKAZANY NA 20 LAT WIĘZIENIA ZA GŁOŚNE MÓWIENIE O PROBLEMACH
IRAN: VAHID TORTUROWANY I UWIĘZIONY ZA PROTESTY
BANGLADESZ: SHAHNEWAZOWI GROZI WIĘZIENIE ZA WPIS NA FACEBOOKU
KUBA: ARTYSTA LUIS MANUEL UWIĘZIONY ZA OBRONĘ WOLNOŚCI SŁOWA
FRANCJA: ZINEB ZABITA PRZEZ GRANAT Z GAZEM ŁZAWIĄCYM
PARAGWAJ: YREN I MARIANA PROTESTUJĄ, ABY ISTNIEĆ
ZIMBABWE: JOANAH, CECILLIA I NETSAI UPROWADZONE, POBITE, NAPASTOWANE SEKSUALNIE I UWIĘZIONE ZA PROTESTY
KAMERUN: DORGELESSE UWIĘZIONA ZA UDZIAŁ W SWOJEJ PIERWSZEJ DEMONSTRACJI

ZORGANIZUJ MARATON

Mamy już 981 miejsc maratonowych.

Wydarzenia odbywają się w całej Polsce. Zobacz, gdzie piszemy listy i DOŁĄCZ!

Amnesty International
Pl. Lelewela 8
01-624 Warszawa
www.amnesty.org.pl
Kontakt: maraton@amnesty.org.pl (skrzynka aktywna od jesieni do końca stycznia)

Ta strona wykorzystuje pliki cookie przeglądarki w celu poprawy komfortu i zapamiętania, z jakiego źródła tu trafiłeś. Dowiedz się więcej...
Dzięki za informację!