DOŁĄCZ DO MARATONU PISANIA LISTÓW Maraton Pisania Listów Napisz List. Zmień Życie.

MARATON PISANIA LISTÓW – O CO W TYM CHODZI?

Podczas Maratonu Pisania Listów piszemy listy na rzecz osób, których prawa człowieka zostały złamane: zostały niesłusznie skazane, doświadczyły tortur, pozbawiono je kontaktu z rodziną, zostały uwięzione tylko dlatego, że działały w słusznej sprawie. Historie bohaterów_bohaterek tegorocznego Maratonu znajdziesz na stronie głównej.  

Maraton odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku zaczynamy 27 listopada a kończymy 10 grudnia. Co roku piszemy na rzecz około 10 osób.  

Maraton odbywa się w tym samym czasie na całym świecie i to jest jego największa moc: miliony ludzi wysyła wiadomości w sprawach kilku konkretnych osób. Tak dużej, międzynarodowej akcji nie da się łatwo zignorować – i dlatego działa.

Po co piszemy listy? Do kogo je kierujemy?

Podczas Maratonu piszemy:

1. listy i wiadomości do władz i decydentów w sprawie konkretnej osoby, które mogą realnie wpłynąć na zmianę jej sytuacji,

2. wyrazy solidarności do osób, których prawa są łamane i których sytuacje staramy się zmienić, aby dodać im otuchy i pomóc zachować hart ducha.

To działa: tak masowej, pokojowej akcji w konkretnych sprawach nie da się łatwo zignorować. Już w trakcie Maratonu otrzymujemy dobre wiadomości – więźniowie sumienia są zwalniani, niesłusznie skazani doczekują się sprawiedliwości, złe prawo jest zmieniane.

Przykład: 30 czerwca 2021 roku, obrońca praw człowieka, pracownik organizacji pozarządowej z Burundi – Germain Rukuki – został zwolniony po czterech latach pobytu w więzieniu. Nigdy nie powinien był tam trafić – został aresztowany, oskarżony i skazany na 32 lata pozbawienia wolności jedynie za swoją pracę na rzecz praw człowieka (m.in. współpracę z organizacją pozarządową Akcja Chrześcijańska na rzecz zniesienia tortur – ACAT-Burundi).  

Podczas Maratonu Pisania Listów w 2019 roku aktywiści_aktywistki z całego świata podjęli ponad 436 tysięcy akcji (listy, petycje online, wydarzenia), wzywając władze Burundi do uwolnienia Germaina. Udało się! Władze przekonały się, że oczy całego świata są zwrócone w ich kierunku. Setki tysięcy napływających listów pocztą tradycyjną i petycji mailowych pokazały, że nie jesteśmy obojętni_ obojętne.

Przejdź na stronę dobrych wiadomości.

Jak piszemy listy?

1. Skorzystaj ze wzoru listów do decydentów lub napisz wiadomość samodzielnie.

Wzory listów do odpowiednich władz wraz z adresem i adresatem znajdziesz w materiałach udostępnianych organizatorom_kom i uczestnikom_czkom po zarejestrowaniu się na stronie, na której właśnie jesteś. Na profilu będziesz mieć dostęp do większej ilości materiałów – znajdziesz z nich wszystkie potrzebne informacje.

Możesz je wydrukować i jedynie podpisać, przepisać je ręcznie lub napisać wiadomość od siebie.  

Możesz także podpisać petycję online, którą my prześlemy do odpowiednich władz, ale zachęcamy Cię do pisania i wysyłania listów, gdyż ciężko je zignorować władzom, kiedy wiadomości napływają tysiącami przez kolejne tygodnie.  

Pamiętaj, by zaraportować nam, ile listów udało się napisać: zrobisz to po zalogowaniu na swój profil w sekcji Wyniki. 

2. Listy solidarnościowe do bohaterów_bohaterek Maratonu piszesz samodzielnie – sam_sama wiesz najlepiej, co chcesz im przekazać.  

Wiadomości najlepiej pisać po angielsku. Przy opisach osób, dla których piszemy w tym roku, znajdziesz też odpowiedni adres, na który wyślesz listy solidarnościowe i podpowiedzi, co możesz zawrzeć w swojej wiadomości.  

Jak wysyłamy listy?

Listy wysyłasz samodzielnie na podane we wzorach listów adresy: najlepszy efekt osiągniemy, jeśli listy ynąć będą strumieniami przez kilka tygodni.  

Pamiętaj zatem, aby zadbać o fundusze na znaczki. Jeśli chcesz zorganizować Maraton dla wielu osób, warto np. zorganizować kiermasz w szkole lub zbiórkę online. Więcej porad w tej kwestii znajdziesz w naszym Podręczniku dla Organizatorów_ek oraz 20-minutowym kursie o Maratonie Pisania Listów.

Maraton Pisania Listów: jak zrobić to lepiej? 20-minutowy kurs online

Pamiętaj! Zarejestruj się na stronie internetowej i uzupełnij informacje o tym, kiedy i gdzie organizujesz Maraton. Możesz zorganizować wydarzenie lub pisać listy samodzielnie. Na Twoim profilu znajdziesz wszystkie potrzebne materiały: od opisów bohaterów, przez wzory listów, po materiały audiowizualne czy scenariusze zajęć edukacyjnych, a nawet zamówisz/pobierzesz plakaty czy ulotki, które pozwolą Ci lepiej przygotować promocję wydarzenia.  

Ważne: daj nam znać, ile listów udało się wysłać! Dzięki temu możemy policzyć, ile akcji podjęto na całym świecie w sprawach naszych bohaterów i bohaterek i pokazać Wam, jak wielką skalę ma Maraton Pisania Listów! 

Dlaczego nazywamy to Maratonem?

Pierwszy Maraton trwał 24 godziny, listy pisano non-stop – stąd nazwa maraton. Teraz najwięcej wydarzeń odbywa się w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, w tym roku między 27 listopada a 10 grudnia.  

Możesz pisać listy, jak długo chcesz, kiedy chcesz i z kim chcesz. Możesz pisać listy przez godzinę, zorganizować wydarzenie, które trwa kilka godzin lub nawet kilka dni – wszystko zależy od Ciebie! 

Swój maraton możesz także zorganizować wcześniej niż 27 listopada – opisy tegorocznych bohaterów_bohaterek i wzory listów znajdziesz już na stronie. Zachęcamy jednak do wysłania ich nie później niż do końca grudnia – do połowy stycznia będziemy zbierać informacje, ile listów udało się wysłać i Wasze wrażenia na temat przebiegu akcji.  

Do dzieła!

ZORGANIZUJ MARATON

   

Masz dodatkowe pytania?

Zajrzyj do sekcji Pytania i odpowiedzi!

Dowiedz się więcej, zobacz najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi.

Amnesty International
Sapieżyńska 10a
00-215 Warszawa
www.amnesty.org.pl
Kontakt: maraton@amnesty.org.pl (skrzynka aktywna od września do końca stycznia, w innych okresach dezaktywowana)

Ta strona wykorzystuje pliki cookie przeglądarki w celu poprawy komfortu i zapamiętania, z jakiego źródła tu trafiłeś. Dowiedz się więcej...
Akceptuję