DOŁĄCZ DO MARATONU PISANIA LISTÓW Maraton Pisania Listów Napisz List. Zmień Życie.

PYTANIA I ODPOWIEDZI

1. Jak zorganizować Maraton?

W telegraficznym skrócie:

 • zarejestruj się
 • stwórz zespół, który razem z Tobą zorganizuje Maraton Pisania Listów – to nie jest niezbędne, ale będzie Ci znacznie łatwiej zająć się wszystkimi kwestiami organizacyjnymi
 • zdecydujcie, czy zorganizujecie maraton online czy stacjonarnie
 • wybierzcie miejsca, gdzie będziecie pisać listy oraz – opcjonalnie – zaplanujcie atrakcje w trakcie wydarzenia
 • skompletujcie materiały maratonowe: znajdziecie je w sekcji Materiały po zalogowaniu/zarejestrowaniu się na stronie
 • jeśli chcecie, nawiążcie kontakty z partnerami w swojej społeczności lub gośćmi, których możecie włączyć w organizację MPL
 • pamiętajcie o promocji wydarzenia

Więcej o tym, jak zorganizować maraton, np. jak zebrać fundusze na znaczki, jak dobrze rozplanować działania, jak rozpromować wydarzenie, jak pisać do mediów czy z prośbą o partnerstwa, znajdziesz w Podręczniku Organizatora.

2. Jak zarejestrować się na Maraton?

Rejestracja odbywa się na naszej stronie internetowej (maraton.amnesty.org.pl) – wystarczy kliknąć w guzik Zorganizuj Maraton i wypełnić dane.

Na swoim profilu możesz dodać wydarzenie maratonowe, jeśli je organizujesz. Jeśli chcesz pisać listy sama lub sam, także możesz założyć profil, gdzie będziesz mieć dostęp do wszystkich materiałów.

3. Co umożliwia Rejestracja?

Po zarejestrowaniu swojego wydarzenia:

 • będziesz mieć dostęp do wszystkich materiałów dla organizatorów: wzorów listów, plakatów, ulotek, kart bohaterów i bohaterek, a także scenariuszy lekcji, filmików czy grafik do promowania Twojego wydarzenia. Materiały dodawać będziemy sukcesywnie – o ich dodaniu będziemy Cię informować mailowo
 • zamówisz materiały drukowane, tj. plakaty, ulotki czy zaproszenia, które organizatorom wysyłamy bezpłatnie
 • liczbę napisanych listów zaraportujesz w zakładce Wyniki – dzięki temu będziemy mogli policzyć, jak wielką siłę mamy razem i ile listów napisano w Polsce. W zakładce Wyniki wypełnisz również ankietę ewaluacyjną, która pomoże nam jeszcze lepiej pomóc Ci przygotować maraton w kolejnym roku – będziemy wiedzieć lepiej, czego potrzebujesz

4. Jakie materiały są dostępne dla organizatorów?

Materiały dla organizatorów to:

 • karty bohaterów i bohaterek
 • wzory listów
 • pomysły i wzory wiadomości solidarnościowych, bezpośrednio do bohaterek i bohaterów czy też do ich bliskich (dostępne na kartach bohaterów)
 • materiały graficzne i video do promocji wydarzenia
 • plakaty, ulotki, scenariusze lekcji
 • oraz inne przydatne materiały.

Wszystkie znajdziecie w sekcji Materiały po zarejestrowaniu się/zalogowaniu na swoje konto. Materiały będziemy dodawać sukcesywnie.

5. Jak zarejestrować miejsce Maratonu?

1. Wejdź na stronę https://maraton.amnesty.org.pl i kliknij Zorganizuj Maraton. 

2. Wypełnij formularz:  wpisz dane – imię, nazwisko, adres email, nr telefonu i kliknij Kontynuuj. 

3. Następnie ustaw hasło do swojego profilu. W każdej chwili możesz zalogować się ponownie na stronie: https://maraton.amnesty.org.pl...

4. Wypełnij pozostałą część formularza – sekcje O Tobie, Data i godzina Maratonu, Gdzie odbędzie się wydarzenie oraz Dodatkowe informacje o Maratonie.

5. Jeśli organizujesz Maraton online, zaznacz odpowiednie pole wyboru (checkbox) Wydarzenie online.

6. Pamiętaj o zapisaniu wszystkich zmian (kliknij Zapisz na dole strony). 

UWAGA. Podanie szczegółów wydarzenia (adres, termin) jest obowiązkowe, nawet jeśli organizujesz Maraton online.

6. Czy można zorganizować więcej niż jedno wydarzenie maratonowe?

Jasne! Dodaj je na swoim profilu za pomocą przycisku Dodaj kolejne wydarzenie. Możesz zarządzać wszystkimi swoimi miejscami maratonowymi na jednym profilu. Twoje wydarzenia są wymienione na menu z lewej strony.

7. Jak znaleźć potrzebne materiały?

Zarejestruj profil lub zaloguj się na swoim koncie, jeśli już je masz. Wszystkie materiały znajdziesz w sekcji Materiały.

Materiały – karty bohaterów i bohaterek, filmy wideo, plakaty oraz inne – będą dodawane sukcesywnie. Poinformujemy Cię mailowo, gdy będziemy umieszczać tu nowe pliki.

8. W jakim języku są dostępne materiały?

Wszystkie materiały są dostępne zarówno w języku polskim, jak i angielskim, po zalogowaniu na profilu. Na życzenie udostępniamy także materiały w języku francuskim i hiszpańskim. Materiały w tych językach będziemy przesyłać na prośbę mailową – czekamy na wiadomości pod adresem maraton@amnesty.org.pl

9. Czy materiały można też otrzymać w wersji papierowej?

Tak – te materiały, które będą także dostępne w wersji drukowanej (tj. plakaty, ulotki, katy bohaterów_ek), można zamówić na swoim profilu. Wysyłkę materiałów papierowych rozpoczniemy w listopadzie. Plakaty i ulotki będą wysyłane do wyczerpania zapasów. Wszystkie materiały są bezpłatne. 

Dodatkowo podczas Maratonu potrzebne Ci będą: papier, długopisy, koperty i znaczki pocztowe. Pamiętaj o wydrukowaniu odpowiedniej liczby opisów sytuacji osób, w obronie których będziemy pisać – każdy w kilku egzemplarzach.

10. Kiedy uzupełnić ankietę ewaluacyjną i zaraportować liczbę napisanych listów?

Ankieta ewaluacyjna pojawi się w zakładce Wyniki po 11 grudnia 2022 roku i będzie aktywna do 15 stycznia 2023 roku. O konieczności wypełnienia ankiety przypomnimy Ci mailowo.

Liczbę napisanych listów będzie można zaraportować do 21 grudnia 2022 roku. 

Jakich informacji będziemy potrzebować? 

liczby listów do władz z podziałem na poszczególnych bohaterów i bohaterki maratonu 
• liczby listów solidarnościowych do bohaterów i bohaterek maratonu 
• liczby osób, które wzięły udział w zorganizowanym przez Ciebie wydarzeniu 

Dlaczego warto zaraportować liczbę napisanych listów i wypełnić ankietę?

Dzięki temu:

 • Twoje listy zostaną wliczone w listy napisane w całej Polsce – będziemy wiedzieć, jak wielką siłę mamy razem!
 • Ankiety mówią nam o tym, czego jeszcze potrzebujecie jako organizatorzy_ki albo co jeszcze przyda się w samodzielnym pisaniu listów. Dzięki temu lepiej przygotujemy dla Was pomocne materiały w następnym roku.

11. Czy maraton może odbyć się tylko w szkołach?

Maraton Pisania Listów może odbyć się naprawdę wszędzie i każdy może go zorganizować. 

Gdzie, jeśli nie w szkole, można zorganizować Maraton?

Kilka przykładów to: w kawiarni, w bibliotece, w domu kultury, w zaprzyjaźnionej galerii, albo nawet u siebie w domu.

W dużych miastach można znaleźć przestrzenie do spotkań udostępniane nieodpłatnie przez miasto na cele spotkań kulturalnych, np. rotacyjny dom kultury, a w małych miejscowościach można wykorzystać przestrzenie spotkań społeczności lokalnej.

Możecie też zorganizować Maraton Pisania Listów u siebie w domu dla domowników i bliskich znajomych. Owińcie się w koce, zróbcie sobie herbatę i piszcie razem listy – oto przepis na udany MPL w gronie najbliższych osób!

12. Jak napisać listy Maratonowe?

To proste! Możesz pisać do decydentów, by wezwać ich do podjęcia działań, które zmienią los danego bohatera czy bohaterki. Możesz także napisać wiadomość solidarnościową wprost do osoby, której sprawą się teraz zajmujemy.

1. Jeśli piszesz do decydentów:

 • Możesz sformułować listy samodzielnie lub skorzystać ze wzoru, który znajdziesz w zakładce Materiały na swoim profilu, a także w wersji PDF na stronie maratonowej po kliknięciu w zdjęcie danego bohatera/ki.
 • Listy najlepiej pisać odręcznie – ten sposób pokazujemy, że włożyliśmy w ich napisanie trochę czasu i wysiłku.
 • W jakim języku napisać list? Możesz pisać w języku prześladujących, w którymś z języków międzynarodowych, a także po polsku. Jeśli wybierzesz polski, napisz nazwisko osoby, której bronisz, dużymi, drukowanymi literami. 
 • W liście przedstaw krótko, co wiesz i czego oczekujesz od władz – możesz przywołać łamane przez dane państwo, a ratyfikowane przez nie wcześniej traktaty dotyczące praw człowieka.
 • Bądź rzeczowy i nie daj się ponieść emocjom – używaj formuł grzecznościowych.  Jakiej formuły użyć? Przy każdym bohaterze_ce podpowiadamy, jak zwrócić się do osoby u władzy, do której kierujemy żądania w jego/jej sprawie. 
 • Podpisz się imieniem i nazwiskiem i podaj swój adres. W ten sposób pokażesz, że się nie boisz, nie jesteś anonimowy. Niektóre władze odpisują na listy. Kopię listu możesz wysłać do Ambasady właściwego kraju w Polsce. Ambasady mają obowiązek powiadomić o takiej korespondencji swoje centrale. 

2. Jeśli piszesz wiadomość solidarnościową:

 • Skorzystaj z podpowiedzi, co możesz zrobić – znajdziesz je na kartach bohaterów.
 • Możesz też popuścić wodze fantazji! Nakreśl kilka słów, narysuj coś lub nagraj i wrzuć na media społecznościowe, oznaczając odpowiednim hashtagiem – tak, aby Twoja wiadomość faktycznie dotarła do adresata.

13. Czy w akcję mogą się włączyć dzieci z młodszych klas?

Pewnie! Jeśli dzieci są za małe, żeby pisać formalne listy do decydentów, mogą napisać swoimi słowami, do czego wzywają i dlaczego.

Mogą też napisać wiadomości solidarnościowe do bohaterów i bohaterek czy ich rodzin albo nawet coś narysować. Jak napisać wiadomości solidarnościowe albo gdzie wysyłać rysunki/nagrania tak, aby dotarły do adrestów, znajdziesz na poszczególnych kartach bohaterów.

Przygotowaliśmy także filmik dla dzieci, żeby łatwiej im było zrozumieć, jak działa Maraton Pisania Listów:

Maraton Pisania Listów dla 9 latków

14. Kiedy odbywa się Maraton Pisania Listów i kto w nim uczestniczy?

W Maratonie może wziąć udział każdy z nas. W tym roku odbędzie się między 28 listopada a 11 grudnia.

15. Czy konkretne dni i godziny spotkania ustalamy sami?

Tak. Jeśli nie znacie jeszcze konkretnej daty i godziny, możecie wpisać ją orientacyjnie i doprecyzować później.

16. Czy Maraton może trwać kilka dni?

Tak. Niektóre miejsca maratonowe czy szkoły organizują wydarzenie, które trwa kilka dni, a inne organizują wydarzenia, które trwają kilka godzin. To od Was zależy, na jaką formułę się zdecydujecie.

17. Do kiedy należy zgłosić chęć przesłania biogramów/plakatów? Kiedy otrzymamy biogramy/plakaty? Czy biogramy/plakaty Maratonu będą dostępne do samodzielnego wydruku?

Nie ma wyznaczonego terminu zgłaszania, ale warto pamiętać, że materiały drukowane wysyłamy do wyczerpania zapasów, więc warto zrobić to odpowiednio wcześniej. Pamiętajcie, że przygotowanie i przetworzenie Waszego zamówienia zajmuje nam trochę czasu, podobnie jak dostarczenie przesyłki przez pocztę czy kuriera.

Kiedy otrzymacie materiały zależy od tego, kiedy złożycie zamówienie. Materiały zaczniemy wysyłać w listopadzie.

Wszystkie materiały przeznaczone do druku będzie można także wydrukować samodzielnie (np. karty maratonowe, plakaty, ulotki).

18. Jak wygląda kwestia przekazania/wysłania napisanych przez uczniów listów? Czy można je przesłać na adres siedziby Amnesty International w Warszawie?

Macie dwie możliwości:

1. możecie wysłać listy bezpośrednio do kraju, z którego jest dana sprawa

2. albo do właściwej ambasady

Adresy znajdziecie na kartach bohaterów oraz we wzorach listów.  Jeżeli nie macie zbyt dużo funduszy na wysyłkę, listy można wysyłać w zbiorczych kopertach lub wysłać je jedynie do ambasad właściwych krajów w Polsce.

Biuro Amnesty International nie pośredniczy w wysyłce listów. To organizatorzy i organizatorki maratonów są odpowiedzialni za ich wysyłkę. Dlaczego? Lepiej, jeśli listy płyną do decydentów na bieżąco z wielu miejsc na świecie, od pojedynczych ludzi i instytucji. Pamiętajcie o zebraniu funduszy na znaczki i wysyłkę listów.

19. Czy można wesprzeć Maraton Pisania Lisów w innej formie?

Tak, jest wiele sposobów, aby wesprzeć Maraton w innej formie – można:

 • podpisać petycję w sprawach naszych tegorocznych bohaterów i bohaterek
 • udostępnić informacje w social mediach, do znajomych i bliskich, aby dołączyli do Maratonu

20. Co zrobić, jeśli dyrekcja szkoły nie zgadza się na organizację Maratonu Pisania Listów?

Pamiętaj, że szkoła to nie jedyne miejsce, gdzie odbywa się Maraton Pisania Listów. Warto znaleźć miejsce, które udostępni przestrzeń na to wydarzenie oraz grupę osób, która pomoże Ci w jego realizacji (jeśli jesteś nauczycielem_ką możesz zaangażować chętną młodzież). Możesz zwrócić się o udostępnienie miejsca do biblioteki, domu kultury, kawiarni, klubu osiedlowego, teatru, kina. Możesz zorganizować Maraton nawet w swoim domu.

Zobacz pytanie 13. Czy maraton może odbyć się tylko w szkołach?

21. Jestem niepełnoletni/a. Czy wymagana jest zgoda rodzica?

Amnesty International nie wymaga zgody na uczestnictwo w akcji pisania listów – cieszymy się z każdej podjętej akcji. Jedynie jeśli chciałabyś zarejestrować swój profil na stronie maratonowej, aby mieć dostęp do materiałów lub zorganizować maraton, a masz poniżej 16 lat, wtedy potrzebna jest zgoda opiekuna prawnego.

22. Czy otrzymamy zaświadczenia, że zorganizowaliśmy własny maraton pisania listów?

Tak, po uzupełnieniu w sekcji Wyniki liczby listów, które udało się wysłać oraz wypełnieniu ankiety ewaluacyjnej, organizatorom i organizatorkom na życzenie wystawimy zaświadczenia i podziękowania. Prosimy o wiadomość na adres maraton@amnesty.org.pl. Zaświadczenia i podziękowania wystawiamy do końca stycznia 2023 roku.

Do końca stycznia jesteśmy do Waszej dyspozycji pod adresem maraton@amnesty.org.pl oraz pod numerem telefonu podanym w stopce maila. Potem skrzynka mailowa oraz numer telefonu są dezaktywowane i aktywowane ponownie kolejnej jesieni, aby pomóc Wam w przygotowaniach do Maratonu Pisania Listów w następnym roku.Amnesty International
Pl. Lelewela 8
01-624 Warszawa
www.amnesty.org.pl
Kontakt: maraton@amnesty.org.pl (skrzynka aktywna od jesieni do końca stycznia)

Ta strona wykorzystuje pliki cookie przeglądarki w celu poprawy komfortu i zapamiętania, z jakiego źródła tu trafiłeś. Dowiedz się więcej...
Dzięki za informację!