W telegraficznym skrócie:
Więcej o tym, jak zorganizować maraton, np. jak zebrać fundusze na znaczki, jak dobrze rozplanować działania, jak rozpromować wydarzenie, jak pisać do mediów czy z prośbą o partnerstwa, znajdziesz w Podręczniku Organizatora.
Rejestracja odbywa się na naszej stronie internetowej (maraton.amnesty.org.pl) – wystarczy kliknąć w guzik Zorganizuj Maraton i wypełnić dane.
Na swoim profilu możesz dodać wydarzenie maratonowe, jeśli je organizujesz. Jeśli chcesz pisać listy sama lub sam, także możesz założyć profil, gdzie będziesz mieć dostęp do wszystkich materiałów.
Po zarejestrowaniu swojego wydarzenia:
Materiały dla organizatorów to:
Wszystkie znajdziecie w sekcji Materiały po zarejestrowaniu się/zalogowaniu na swoje konto. Materiały będziemy dodawać sukcesywnie.
1. Wejdź na stronę https://maraton.amnesty.org.pl i kliknij Zorganizuj Maraton.
2. Wypełnij formularz: wpisz dane – imię, nazwisko, adres email, nr telefonu i kliknij Kontynuuj.
3. Następnie ustaw hasło do swojego profilu. W każdej chwili możesz zalogować się ponownie na stronie: https://maraton.amnesty.org.pl...
4. Wypełnij pozostałą część formularza – sekcje O Tobie, Data i godzina Maratonu, Gdzie odbędzie się wydarzenie oraz Dodatkowe informacje o Maratonie.
5. Jeśli organizujesz Maraton online, zaznacz odpowiednie pole wyboru (checkbox) Wydarzenie online.
6. Pamiętaj o zapisaniu wszystkich zmian (kliknij Zapisz na dole strony).
UWAGA. Podanie szczegółów wydarzenia (adres, termin) jest obowiązkowe, nawet jeśli organizujesz Maraton online.
Jasne! Dodaj je na swoim profilu za pomocą przycisku Dodaj kolejne wydarzenie. Możesz zarządzać wszystkimi swoimi miejscami maratonowymi na jednym profilu. Twoje wydarzenia są wymienione na menu z lewej strony.
Zarejestruj profil lub zaloguj się na swoim koncie, jeśli już je masz. Wszystkie materiały znajdziesz w sekcji Materiały.
Materiały – karty bohaterów i bohaterek, filmy wideo, plakaty oraz inne – będą dodawane sukcesywnie. Poinformujemy Cię mailowo, gdy będziemy umieszczać tu nowe pliki.
Wszystkie materiały są dostępne zarówno w języku polskim, jak i angielskim, po zalogowaniu na profilu. Na życzenie udostępniamy także materiały w języku francuskim i hiszpańskim. Materiały w tych językach będziemy przesyłać na prośbę mailową – czekamy na wiadomości pod adresem maraton@amnesty.org.pl
Tak – te materiały, które będą także dostępne w wersji drukowanej (tj. plakaty, ulotki, katy bohaterów_ek), można zamówić na swoim profilu. Wysyłkę materiałów papierowych rozpoczniemy w listopadzie. Plakaty i ulotki będą wysyłane do wyczerpania zapasów. Wszystkie materiały są bezpłatne.
Dodatkowo podczas Maratonu potrzebne Ci będą: papier, długopisy, koperty i znaczki pocztowe. Pamiętaj o wydrukowaniu odpowiedniej liczby opisów sytuacji osób, w obronie których będziemy pisać – każdy w kilku egzemplarzach.
Ankieta ewaluacyjna pojawi się w zakładce Wyniki po 11 grudnia 2022 roku i będzie aktywna do 15 stycznia 2023 roku. O konieczności wypełnienia ankiety przypomnimy Ci mailowo.
Liczbę napisanych listów będzie można zaraportować do 21 grudnia 2022 roku.
Jakich informacji będziemy potrzebować?
• liczby listów do władz z podziałem na poszczególnych bohaterów i bohaterki maratonu
• liczby listów solidarnościowych do bohaterów i bohaterek maratonu
• liczby osób, które wzięły udział w zorganizowanym przez Ciebie wydarzeniu
Dlaczego warto zaraportować liczbę napisanych listów i wypełnić ankietę?
Dzięki temu:
Maraton Pisania Listów może odbyć się naprawdę wszędzie i każdy może go zorganizować.
Gdzie, jeśli nie w szkole, można zorganizować Maraton?
Kilka przykładów to: w kawiarni, w bibliotece, w domu kultury, w zaprzyjaźnionej galerii, albo nawet u siebie w domu.
W dużych miastach można znaleźć przestrzenie do spotkań udostępniane nieodpłatnie przez miasto na cele spotkań kulturalnych, np. rotacyjny dom kultury, a w małych miejscowościach można wykorzystać przestrzenie spotkań społeczności lokalnej.
Możecie też zorganizować Maraton Pisania Listów u siebie w domu dla domowników i bliskich znajomych. Owińcie się w koce, zróbcie sobie herbatę i piszcie razem listy – oto przepis na udany MPL w gronie najbliższych osób!
To proste! Możesz pisać do decydentów, by wezwać ich do podjęcia działań, które zmienią los danego bohatera czy bohaterki. Możesz także napisać wiadomość solidarnościową wprost do osoby, której sprawą się teraz zajmujemy.
1. Jeśli piszesz do decydentów:
2. Jeśli piszesz wiadomość solidarnościową:
Pewnie! Jeśli dzieci są za małe, żeby pisać formalne listy do decydentów, mogą napisać swoimi słowami, do czego wzywają i dlaczego.
Mogą też napisać wiadomości solidarnościowe do bohaterów i bohaterek czy ich rodzin albo nawet coś narysować. Jak napisać wiadomości solidarnościowe albo gdzie wysyłać rysunki/nagrania tak, aby dotarły do adrestów, znajdziesz na poszczególnych kartach bohaterów.
Przygotowaliśmy także filmik dla dzieci, żeby łatwiej im było zrozumieć, jak działa Maraton Pisania Listów:
W Maratonie może wziąć udział każdy z nas. W tym roku odbędzie się między 28 listopada a 11 grudnia.
Tak. Jeśli nie znacie jeszcze konkretnej daty i godziny, możecie wpisać ją orientacyjnie i doprecyzować później.
Tak. Niektóre miejsca maratonowe czy szkoły organizują wydarzenie, które trwa kilka dni, a inne organizują wydarzenia, które trwają kilka godzin. To od Was zależy, na jaką formułę się zdecydujecie.
Nie ma wyznaczonego terminu zgłaszania, ale warto pamiętać, że materiały drukowane wysyłamy do wyczerpania zapasów, więc warto zrobić to odpowiednio wcześniej. Pamiętajcie, że przygotowanie i przetworzenie Waszego zamówienia zajmuje nam trochę czasu, podobnie jak dostarczenie przesyłki przez pocztę czy kuriera.
Kiedy otrzymacie materiały zależy od tego, kiedy złożycie zamówienie. Materiały zaczniemy wysyłać w listopadzie.
Wszystkie materiały przeznaczone do druku będzie można także wydrukować samodzielnie (np. karty maratonowe, plakaty, ulotki).
Macie dwie możliwości:
1. możecie wysłać listy bezpośrednio do kraju, z którego jest dana sprawa
2. albo do właściwej ambasady
Adresy znajdziecie na kartach bohaterów oraz we wzorach listów. Jeżeli nie macie zbyt dużo funduszy na wysyłkę, listy można wysyłać w zbiorczych kopertach lub wysłać je jedynie do ambasad właściwych krajów w Polsce.
Biuro Amnesty International nie pośredniczy w wysyłce listów. To organizatorzy i organizatorki maratonów są odpowiedzialni za ich wysyłkę. Dlaczego? Lepiej, jeśli listy płyną do decydentów na bieżąco z wielu miejsc na świecie, od pojedynczych ludzi i instytucji. Pamiętajcie o zebraniu funduszy na znaczki i wysyłkę listów.
Tak, jest wiele sposobów, aby wesprzeć Maraton w innej formie – można:
Pamiętaj, że szkoła to nie jedyne miejsce, gdzie odbywa się Maraton Pisania Listów. Warto znaleźć miejsce, które udostępni przestrzeń na to wydarzenie oraz grupę osób, która pomoże Ci w jego realizacji (jeśli jesteś nauczycielem_ką możesz zaangażować chętną młodzież). Możesz zwrócić się o udostępnienie miejsca do biblioteki, domu kultury, kawiarni, klubu osiedlowego, teatru, kina. Możesz zorganizować Maraton nawet w swoim domu.
Zobacz pytanie 13. Czy maraton może odbyć się tylko w szkołach?
Amnesty International nie wymaga zgody na uczestnictwo w akcji pisania listów – cieszymy się z każdej podjętej akcji. Jedynie jeśli chciałabyś zarejestrować swój profil na stronie maratonowej, aby mieć dostęp do materiałów lub zorganizować maraton, a masz poniżej 16 lat, wtedy potrzebna jest zgoda opiekuna prawnego.
Tak, po uzupełnieniu w sekcji Wyniki liczby listów, które udało się wysłać oraz wypełnieniu ankiety ewaluacyjnej, organizatorom i organizatorkom na życzenie wystawimy zaświadczenia i podziękowania. Prosimy o wiadomość na adres maraton@amnesty.org.pl. Zaświadczenia i podziękowania wystawiamy do końca stycznia 2023 roku.