DOŁĄCZ DO MARATONU PISANIA LISTÓW Maraton Pisania Listów Napisz List. Zmień Życie.

PYTANIA I ODPOWIEDZI

1. Maraton Pisania Listów – o co w tym chodzi?

Podczas Maratonu Pisania Listów piszemy listy do odpowiednich władz w obronie osób, których prawa człowieka zostały złamane: zostały niesłusznie skazane, doświadczyły tortur, pozbawiono je kontaktu z rodziną, zostały uwięzione tylko dlatego, że działały w słusznej sprawie

Maraton odbywa się w tym samym czasie na całym świecie i to jest jego największa moc: miliony ludzi wysyła wiadomości w sprawach kilku konkretnych osób. Tak dużej, międzynarodowej akcji nie da się łatwo zignorować – i dlatego działa!

Co roku piszemy na rzecz około 10 osób. Historie bohaterów i bohaterek tegorocznego Maratonu znajdziesz na stronie głównej.  

2. Kiedy odbywa się Maraton Pisania Listów i kto w nim uczestniczy?

Maraton odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku zaczynamy 26 listopada a kończymy 10 grudniaW akcji może wziąć udział każdy z nas – organizując wydarzenie maratonowe lub samodzielnie pisząc listy.

3. Jak zorganizować Maraton?

W telegraficznym skrócie:

  • zarejestruj się,
  • stwórz zespół, który razem z Tobą zorganizuje Maraton Pisania Listów – to nie jest niezbędne, ale będzie Ci znacznie łatwiej zająć się wszystkimi kwestiami organizacyjnymi,
  • zdecydujcie, czy zorganizujecie Maraton online czy stacjonarnie,
  • wybierzcie miejsca, gdzie będziecie pisać listy oraz – opcjonalnie – zaplanujcie atrakcje w trakcie wydarzenia,
  • skompletujcie materiały maratonowe: znajdziecie je w sekcji Materiały po zalogowaniu/zarejestrowaniu się na stronie,
  • jeśli chcecie, nawiążcie kontakty z partnerami w swojej społeczności lub gośćmi, których możecie włączyć w organizację Maratonu,
  • pamiętajcie o promocji wydarzenia oraz zebraniu funduszy na wysyłkę listów,
  • napisane listy wyślijcie do właściwych władz (adresy znajdziecie w kartach postaci i wzorach listów).

Więcej o tym, jak zorganizować Maraton, w tym jak zebrać fundusze na znaczki, jak dobrze rozplanować działania, jak rozpromować wydarzenie, jak pisać do mediów czy z prośbą o partnerstwa, znajdziesz w Podręczniku Organizatora_ki.

4. Jak zarejestrować swoje miejsce maratonowe?

Rejestracja odbywa się na naszej stronie internetowej (maraton.amnesty.org.pl) – wystarczy kliknąć w guzik Zorganizuj Maraton i wypełnić dane. Jeśli chcesz pisać listy sama lub sam, także możesz założyć profil, gdzie będziesz mieć dostęp do wszystkich materiałów.

Pamiętaj o ustawieniu hasła do swojego profilu! W każdej chwili możesz zalogować się ponownie tutaj.

Po zarejestrowaniu uzupełnij pozostałe informacje o Twoim Maratonie – sekcje O TobieData i godzina MaratonuGdzie odbędzie się wydarzenie oraz Dodatkowe informacje o Maratonie. Dane można w każdym momencie zmienić. Jeśli organizujesz Maraton online, zaznacz odpowiednie pole wyboru (checkbox) Wydarzenie online.

Pamiętaj o zapisaniu wszystkich zmian! Kliknij Zapisz na dole strony.

5. Co umożliwia rejestracja?

Po zarejestrowaniu swojego wydarzenia:

  • Będziesz mieć dostęp do wszystkich materiałów dla organizatorów_ek: wzorów listów, plakatów, ulotek, kart bohaterów i bohaterek, a także scenariuszy lekcji, filmików czy grafik do promowania Twojego wydarzenia. Materiały będziemy dodawać sukcesywnie – o ich dodaniu poinformujemy Cię mailowo.
  • Zamówisz materiały drukowane, tj. plakaty i karty bohaterów_bohaterek, które organizatorom wysyłamy bezpłatnie.
  • Liczbę napisanych listów zaraportujesz w zakładce Wyniki – dzięki temu będziemy mogli policzyć, jak wielką siłę mamy razem i ile listów napisano w Polsce. W zakładce Wyniki wypełnisz również ankietę ewaluacyjną, która pomoże nam jeszcze lepiej pomóc Ci przygotować Maraton w kolejnym roku – będziemy wiedzieć lepiej, czego potrzebujesz.

6. Czy można zorganizować więcej niż jedno wydarzenie maratonowe?

Jasne! Dodaj je na swoim profilu za pomocą przycisku Dodaj kolejne wydarzenie. Możesz zarządzać wszystkimi swoimi miejscami maratonowymi na jednym profilu. Twoje wydarzenia są wymienione w menu z lewej strony. Aby je zobaczyć kliknij w przycisk Twój Maraton.

7. Czy Maraton może trwać kilka dni? Czy konkretne dni i godziny ustalamy sami?

Tak. Niektóre miejsca maratonowe czy szkoły organizują wydarzenie, które trwa kilka dni, a inne organizują wydarzenia, które trwają kilka godzin. To od Was zależy, na jaką formułę się zdecydujecie.

Jeśli nie znacie jeszcze konkretnej daty i godziny swojego wydarzenia, możecie wpisać ją orientacyjnie i doprecyzować później.

Swoje wydarzenie możecie zorganizować także poza oficjalnym czasem trwania Maratonu, tj. przed 26 listopada lub po 10 grudnia. Pamiętajcie jednak o jak najszybszym zaraportowaniu liczby wysłanych przez Was listów i wypełnieniu ankiety ewaluacyjnej – do połowy stycznia będziemy zbierać informacje, ile listów udało się wysłać i o Waszych wrażeniach na temat przebiegu akcjiNa raport i odpowiedzi z ankiety czekamy do 12 stycznia 2025 roku.

8. Jakie materiały są dostępne dla organizatorów_ek?

Materiały dla organizatorów_ek to:

◾ karty bohaterów i bohaterek
◾ wzory listów
◾ wskazówki do wiadomości solidarnościowych do bohaterów i bohaterek (dostępne w kartach postaci)
◾ materiały graficzne i wideo do promocji wydarzenia
◾ plakaty i ulotki
◾ scenariusze lekcji
◾ oraz inne przydatne materiały.

Wszystkie materiały znajdziesz w sekcji Materiały po zarejestrowaniu się/zalogowaniu na swoje konto. Materiały będziemy dodawać sukcesywnie – o pojawieniu się nowych materiałów będziemy informować mailowo.

Pamiętaj! Karty bohaterów_bohaterek Maratonu Pisania Listów zawierają treści, które mogą wywoływać trudne emocje. Dostosuj treści do grupy wiekowej, która będzie brać udział w wydarzeniu. Upewnij się również, że przygotowane materiały są zrozumiałe i osoby mają wszystkie informacje potrzebne do zaangażowania się w działanie. Pamiętaj o tym, że wybór, w sprawie których bohaterek_bohaterów będziecie pisać, należy do Ciebie!

9. Jak znaleźć potrzebne materiały?

Zarejestruj profil lub zaloguj się na swoim koncie, jeśli już je masz. Po zalogowaniu znajdziesz się na stronie powitalnej. Po lewej stronie w menu kliknij w przycisk Twój Maraton  poniżej wyświetlą się organizowane przez Ciebie wydarzenia  a następnie wybierz swoje wydarzenie. Wszystkie materiały znajdziesz w sekcji Materiały u góry strony.

10. W jakim języku są dostępne materiały?

Wszystkie materiały są dostępne zarówno w języku polskim, jak i angielskim, po zalogowaniu na profilu. Na życzenie udostępniamy także materiały w języku francuskim i hiszpańskim. Materiały w tych językach będziemy przesyłać na prośbę mailową – czekamy na wiadomości pod adresem maraton@amnesty.org.pl

11. Czy materiały można też otrzymać w wersji papierowej?

Tak – te materiały, które będą także dostępne w wersji drukowanej (tj. plakaty i katy bohaterów_ek), można zamówić na swoim profilu w zakładce Materiały. O rozpoczęciu możliwości składania zamówień poinformujemy Cię mailowo.

Wysyłkę materiałów papierowych rozpoczniemy w listopadzie. Plakaty i karty bohaterów_ek będą wysyłane do wyczerpania zapasów. Wszystkie materiały są bezpłatne. 

Dodatkowo podczas Maratonu potrzebne Ci będą: papier, długopisy, koperty i znaczki pocztowe. Pamiętaj o wydrukowaniu odpowiedniej liczby opisów sytuacji osób, w obronie których będziemy pisać – każdy w kilku egzemplarzach.

12. Do kiedy należy zgłosić chęć przesłania kart postaci i plakatów? Kiedy otrzymamy karty i plakaty? Czy karty i plakaty będą dostępne do samodzielnego wydruku?

Nie ma wyznaczonego terminu zgłaszania, ale warto pamiętać, że materiały drukowane wysyłamy do wyczerpania zapasów, więc warto zrobić to odpowiednio wcześniej. Pamiętajcie, że przygotowanie i przetworzenie Waszego zamówienia zajmuje nam trochę czasu, podobnie jak dostarczenie przesyłki przez pocztę czy kuriera.

Kiedy otrzymacie materiały zależy od tego, kiedy złożycie zamówienie. Możliwość składania zamówień aktywujemy na przełomie października i listopada, a materiały zaczniemy wysyłać w listopadzie.

Wszystkie materiały przeznaczone do druku będzie można także wydrukować samodzielnie.

13. Kiedy uzupełnić ankietę ewaluacyjną i zaraportować liczbę napisanych listów?

Ankieta ewaluacyjna pojawi się w zakładce Wyniki 26 listopada 2024 roku i będzie aktywna do 12 stycznia 2025 roku. O konieczności wypełnienia ankiety przypomnimy Ci mailowo.

Liczbę napisanych listów będzie można zaraportować do 15 grudnia 2024 roku. 

Jakich informacji będziemy potrzebować? 

liczby listów do władz z podziałem na poszczególnych bohaterów i bohaterki Maratonu 
• liczby listów solidarnościowych do bohaterów i bohaterek Maratonu 
• liczby osób, które wzięły udział w zorganizowanym przez Ciebie wydarzeniu 
• liczby osób, które wzięły udział w zorganizowanych przez Ciebie warsztatach edukacyjnych (jeśli takie się odbyły)

Dlaczego warto zaraportować liczbę napisanych listów i wypełnić ankietę? Dzięki temu:

  • Twoje listy zostaną wliczone w listy napisane w całej Polsce – będziemy wiedzieć, jak wielką siłę mamy razem!
  • Ankiety mówią nam o tym, czego jeszcze potrzebujecie jako organizatorzy_ki albo co jeszcze przyda się w samodzielnym pisaniu listów. Dzięki temu lepiej przygotujemy dla Was pomocne materiały w następnym roku.

14. Nie możesz znaleźć zakładki Wyniki?

Po zalogowaniu na swój profil znajdziesz się na stronie powitalnej. Po lewej stronie w menu kliknij w przycisk Twój Maraton – poniżej wyświetlą się organizowane przez Ciebie wydarzenia – a następnie wybierz swoje wydarzenie. Po przejściu na stronę wydarzenia znajdziesz zakładkę Wyniki u góry strony.

15. Jak napisać listy maratonowe?

To proste! Możesz pisać do decydentów, by wezwać ich do podjęcia działań, które zmienią los danego bohatera czy bohaterki. Możesz także napisać wiadomość solidarnościową wprost do osoby, której sprawą się teraz zajmujemy.

1. Jeśli piszesz do decydentów:

  • Możesz sformułować listy samodzielnie lub skorzystać ze wzoru, który znajdziesz w zakładce Materiały na swoim profilu, a także w wersji PDF na stronie maratonowej po kliknięciu w zdjęcie danego bohatera_ki.
  • Listy najlepiej pisać odręcznie – w ten sposób pokazujemy, że włożyliśmy w ich napisanie nasz czas i wysiłek.
  • W jakim języku napisać list? Listy możesz napisać w dowolnym języku  po polsku, po angielsku, po hiszpańsku, w języku ojczystym bohaterów i bohaterek. Im więcej listów w różnych językach, tym lepiej. W ten sposób pokazujemy, że w obronie naszych bohaterów i bohaterek występują osoby z całego świata!
  • W liście przedstaw krótko, co wiesz i czego oczekujesz od władz – możesz przywołać łamane przez dane państwo, a ratyfikowane przez nie wcześniej traktaty dotyczące praw człowieka.
  • Bądź rzeczowy i nie daj się ponieść emocjom. Używaj formuł grzecznościowych.  Jakiej formuły użyć? Przy każdym bohaterze_ce podpowiadamy, jak zwrócić się do osoby u władzy, do której kierujemy żądania w jego_jej sprawie. 
  • Podpisz się imieniem i nazwiskiem i podaj swój adres. To bardzo ważne, ponieważ niektóre instytucje ze względów bezpieczeństwa odsyłają listy, na których nie ma danych nadawcy. Jeśli nie chcesz podawać swojego adresu domowego, na kopercie możesz umieścić adres placówki, w której organizujesz Maraton (np. adres szkoły).

2. Jeśli piszesz wiadomość solidarnościową:

  • Skorzystaj z podpowiedzi, co możesz zrobić – znajdziesz je na kartach bohaterów i bohaterek.
  • Możesz też popuścić wodze fantazji! Nakreśl kilka słów, narysuj coś lub nagraj i wrzuć na media społecznościowe, oznaczając odpowiednim hashtagiem – tak, aby Twoja wiadomość faktycznie dotarła do adresata.

16. Jak poprawnie zaadresować listy?

Jeśli wysyłasz listy do ambasady właściwego kraju w Polsce:

  • jeden list – na kopercie umieść adres ambasady, natomiast w liście nad treścią umieść adres docelowy, poniżej napisz „za pośrednictwem:” i przepisz adres ambasady (tak jak we wzorze listu),
  • wiele listów w kopercie zbiorczej – na dużej kopercie umieść adres ambasady, następnie włóż do niej listy luzem; w listach nad treścią umieść adres docelowy, poniżej napisz „za pośrednictwem:” i przepisz adres ambasady (tak jak we wzorze listu).

Jeśli wysyłasz listy do władz właściwego kraju:

  • jeden list – na kopercie umieść adres docelowy; nie musisz umieszczać adresu bezpośrednio w liście,
  • wiele listów w kopercie zbiorczej – na dużej kopercie umieść adres docelowy, następnie włóż do niej listy luzem; nie musisz umieszczać adresu bezpośrednio w listach.

17. Kto odpowiada za wysyłkę listów do adresatów? Czy można przesłać listy na adres siedziby Amnesty International w Warszawie?

Napisane listy wysyłacie samodzielnie do odpowiednich władz. Możecie to zrobić na dwa sposoby:

1. możecie wysłać listy bezpośrednio do kraju, z którego jest dana sprawa,

2. albo do właściwej ambasady w Polsce – przesyłki krajowe są tańsze niż zagraniczne, a ambasady mają obowiązek powiadomić o takiej korespondencji swoje centrale.

Adresy znajdziecie na kartach bohaterów_ek oraz we wzorach listów.  Jeśli macie ograniczone fundusze na wysyłkę, listy można wysłać w zbiorczych kopertach lub wysłać je jedynie do ambasad właściwych krajów w Polsce.

Biuro Amnesty International nie pośredniczy w wysyłce listów. To organizatorzy i organizatorki Maratonów są odpowiedzialni za ich wysyłkę. Dlaczego? Lepiej, jeśli listy płyną do decydentów na bieżąco z wielu miejsc na świecie, od pojedynczych ludzi i instytucji. Pamiętajcie o zebraniu funduszy na znaczki i wysyłkę listów.

18. Czy Maraton może odbyć się tylko w szkołach?

Maraton Pisania Listów może odbyć się naprawdę wszędzie i każdy może go zorganizować.

Gdzie, jeśli nie w szkole, można zorganizować Maraton?

Kilka przykładów to: w kawiarni, w bibliotece, w domu kultury, w zaprzyjaźnionej galerii, albo nawet u siebie w domu.

dużych miastach można znaleźć przestrzenie do spotkań udostępniane nieodpłatnie przez miasto na cele spotkań kulturalnych, np. rotacyjny dom kultury, a w małych miejscowościach można wykorzystać przestrzenie spotkań społeczności lokalnej.

Możecie też zorganizować Maraton Pisania Listów u siebie w domu dla domowników i bliskich znajomych. Owińcie się w koce, zróbcie herbatę i piszcie razem listy – oto przepis na udany Maraton w gronie najbliższych osób!

19. Czy w akcję mogą się włączyć dzieci z młodszych klas?

Pewnie! Jeśli dzieci są za małe, żeby pisać formalne listy do decydentów, mogą napisać swoimi słowami, do czego wzywają i dlaczego.

Mogą też napisać wiadomości solidarnościowe do bohaterów i bohaterek czy ich rodzin albo nawet coś narysować. Jak napisać wiadomości solidarnościowe albo gdzie wysyłać rysunki/nagrania tak, aby dotarły do adresatów, znajdziesz na poszczególnych kartach bohaterów i bohaterek.

Pamiętaj! Karty bohaterów_bohaterek Maratonu Pisania Listów zawierają treści, które mogą wywoływać trudne emocje. Dostosuj treści do grupy wiekowej, która będzie brać udział w wydarzeniu. Upewnij się również, że przygotowane materiały są zrozumiałe i osoby mają wszystkie informacje potrzebne do zaangażowania się w działanie. Pamiętaj o tym, że wybór, w sprawie których bohaterek_bohaterów będziecie pisać, należy do Ciebie!

Przygotowaliśmy także filmik dla dzieci, żeby łatwiej im było zrozumieć, jak działa Maraton Pisania Listów:

20. Czy można wesprzeć Maraton Pisania Listów w innej formie?

Tak, jest wiele sposobów, aby wesprzeć Maraton w innej formie – można:

  • wpłacić darowiznę za pośrednictwem naszej strony internetowej – kupić symboliczny znaczek,
  • podpisać petycję w sprawach naszych tegorocznych bohaterów i bohaterek,
  • udostępnić informacje w social mediach, do znajomych i bliskich, aby dołączyli do Maratonu.

21. Co zrobić, jeśli dyrekcja szkoły nie zgadza się na organizację Maratonu Pisania Listów?

Pamiętaj, że szkoła to nie jedyne miejsce, gdzie odbywa się Maraton Pisania Listów. Warto znaleźć miejsce, które udostępni przestrzeń na to wydarzenie oraz grupę osób, która pomoże Ci w jego realizacji (jeśli jesteś nauczycielem_ką możesz zaangażować chętną młodzież). Możesz zwrócić się o udostępnienie miejsca do biblioteki, domu kultury, kawiarni, klubu osiedlowego, teatru, kina. Możesz zorganizować Maraton nawet w swoim domu.

Zobacz pytanie 18. Czy maraton może odbyć się tylko w szkołach?

22. A co w sytuacji, gdy dyrekcja nie wyraża zgody na pisanie listów w konkretnej sprawie? 

Pamiętaj, że możesz wybrać bohaterów_bohaterki, w których sprawie chcesz pisać. Taką strategię polecamy, jeśli np. wiesz, że dany przypadek nie będzie mile widziany w Twojej szkole. Wierzymy, że lepiej pisać listy w kilku sprawach, niż nie pisać w żadnej.

23. Jestem niepełnoletni_a. Czy wymagana jest zgoda rodzica?

Amnesty International nie wymaga zgody na uczestnictwo w akcji pisania listów – cieszymy się z każdej podjętej akcji. Jedynie jeśli chciałbyś_chciałabyś zarejestrować swój profil na stronie maratonowej, aby mieć dostęp do materiałów lub zorganizować Maraton, a masz poniżej 16 lat, wtedy potrzebna jest zgoda opiekuna prawnego.

24. Czy otrzymamy zaświadczenia, że zorganizowaliśmy własny Maraton Pisania Listów?

Tak, po uzupełnieniu w sekcji Wyniki liczby listów, które udało się wysłać, oraz wypełnieniu ankiety ewaluacyjnej organizatorzy i organizatorki wydarzeń maratonowych otrzymają zaświadczenie o organizacji maratonu.

25. Do końca stycznia jesteśmy do Waszej dyspozycji pod adresem maraton@amnesty.org.pl oraz pod numerem telefonu podanym w stopce maila.

Potem skrzynka mailowa oraz numer telefonu są dezaktywowane i aktywowane ponownie kolejnej jesieni, aby pomóc Wam w przygotowaniach do Maratonu Pisania Listów w następnym roku.



Amnesty International
Sapieżyńska 10a
00-215 Warszawa
www.amnesty.org.pl
Kontakt: maraton@amnesty.org.pl
Tel. 693 111 567

Ta strona wykorzystuje pliki cookie przeglądarki w celu poprawy komfortu i zapamiętania, z jakiego źródła tu trafiłeś. Dowiedz się więcej...
Akceptuję