×

USA: Rocky Myers

Rocky Myers, czarny mężczyzna z niepełnosprawnością intelektualną, został skazany na karę śmierci za morderstwo pomimo braku dowodów bezpośrednio łączących go z miejscem zbrodni oraz wycofania zeznań kluczowego świadka. Sędzia wydał wyrok śmierci wbrew woli ławy przysięgłych.

Czego się domagamy

 • Podpisz petycję i wezwij gubernatorkę Alabamy do ułaskawienia Rocky'ego!
Którą petycję chcesz podpisać?

Gdzie wysyłać listy w tej sprawie?

 • Gubernatorka Alabamy
  Governor of Alabama
  Office of the Governor of Alabama 
  600 Dexter Avenue
  Montgomery, AL 36130 
  USA

USA: Pomóż powstrzymać egzekucję Rocky'ego Myersa

Rocky Myers jest opisywany przez tych, którzy go znają, jako łagodny i miły. Kocha swoje rodzeństwo, dzieci i wnuki, a one go uwielbiają. Grał na perkusji w chórze kościelnym. W wieku 11 lat zdiagnozowano u niego niepełnosprawność intelektualną. Ma trudności z czytaniem i zapamiętywaniem dat i godzin. Pewnej nocy w 1991 roku, w mieście Decatur w Alabamie, jego życie zmieniło się na zawsze.

Starsza biała kobieta została zamordowana w sąsiedztwie zamieszkiwanym głównie przez osoby czarne. Rocky, który jest czarny, mieszkał po drugiej stronie ulicy. Pomimo braku dowodów łączących go z miejscem zbrodni, z wyjątkiem odtwarzacza wideo należącego do ofiary, Rocky został skazany za jej morderstwo. Twierdzi, że odtwarzacz znalazł porzucony na ulicy.

Kluczowe zeznania przeciwko niemu były pełne niespójności i obarczone zarzutami o naciski policji. Jedno z zeznań zostało później uznane za nieprawdziwe i w następstwie wycofane. Ława przysięgłych, w której zasiadała przeważająca większość białych ławników, uznała Rocky’ego za winnego i zaleciła wyrok dożywotniego więzienia. Zamiast tego sędzia skazał go na śmierć. Uchylenie wyroku ławy przysięgłych w ten sposób jest obecnie nielegalne w Alabamie.

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych orzekł, że oskarżeni z niepełnosprawnością intelektualną "są szczególnie podatni na ryzyko niesłusznej egzekucji". Jest to z pewnością prawdą w przypadku Rocky’ego. Rocky został porzucony przez swojego prawnika apelacyjnego i nie dotrzymał terminów na wniesienie apelacji. Jego egzekucja może zostać zaplanowana w każdym momencie.

Podpisz petycję i wezwij gubernatorkę Alabamy do ułaskawienia Rocky'ego Myersa i złagodzenia jego wyroku śmierci.