×

Sphere – UKRAINA

  Ukraina

Chcę, aby nasi oprawcy zostali pociągnięci do odpowiedzialności zgodnie z prawem – mówi Anna

Czego się domagamy

 • Żądaj przeprowadzenia śledztwa w sprawie ataków dokonanych na Sphere – w tym przestępstw z nienawiści – oraz postawienia osób odpowiedzialnych przed sądem w rzetelnych procesach.
Którą petycję chcesz podpisać?

Organizacja pozarządowa Sphere działa na rzecz praw kobiet i społeczności LGBTI od roku 2006 i należy do najstarszych tego typu organizacji w kraju. Założona przez aktywistki Annę Sharyhinę i Virę Chemyginę, zapewnia bezpieczną przystań dla kobiet i społeczności LGBTI w Charkowie, drugim co do wielkości mieście na Ukrainie. Jednak w ostatnich latach organizacja doznała dziesiątek ataków ze strony agresywnych grup anty-LGBTI. Anna i Vira zgłaszają je policji, ale ta nie pociągnęła nikogo do odpowiedzialności.

Gdzie wysyłać listy w tej sprawie?

 • Minister of Internal Affairs Minister of Internal Affairs
  Szanowny Panie Ministrze (Dear Minister)
  Minister of Internal Affairs
  Ministry of Internal Affairs
  vul. Akademika Bohomoltsa, 10
  01601 Kyiv,
  Ukraine

Sphere NGO - Doświadczają ataków, bo bronią praw kobiet i LGBTI

Sphere to organizacja pozarządowa, która od 2006 roku działa na rzecz praw kobiet oraz osób LGBTI, a tym samym należy do najstarszych tego typu organizacji w Ukrainie. Założona przez aktywistki Annę Sharyhinę i Virę Chernyginę, zapewnia bezpieczną przystań dla kobiet i osób LGBTI w drugim największym ukraińskim mieście, Charkowie.

Choć Ukraina uważana jest za jedno z najbardziej postępowych postsowieckich państw w kwestii praw osób LGBTI, wciąż nie radzi sobie z rosnącą liczbą przestępstw z nienawiści.

Sphere doświadcza wielu ataków o charakterze dyskryminacyjnym. Grupy obierające sobie za cel społeczność LGBTI napadają zwolenników organizacji i jej budynki - oddają mocz na ściany, brudzą klamki fekaliami, wybijają okna i skandują homofobiczne hasła. Takich ataków są dziesiątki. Anna i Vira zgłaszają je policji, ale jak dotąd nikt nie został pociągnięty do odpowiedzialności.

Pomimo pogróżek i zastraszania w roku 2019 Sphere zorganizowało pierwszą Paradę Równości w Charkowie. Wydarzenie odniosło wielki sukces – wzięło w nim udział niemal 3000 osób. Policja jednak, zamiast ochronić uczestników marszu przed przemocą, przyłączyła się do agresorów, rzucając homofobicznymi wyzwiskami. Anna i Vira mówią, że bierność policji w obliczu niekończących się ataków spowodowała, że Sphere i jej zwolennicy żyją w ciągłym strachu.

 • Chcę, aby nasi oprawcy zostali pociągnięci do odpowiedzialności zgodnie z prawem – mówi Anna. Przyłącz się do Anny i Viry.

Niech osoby odpowiedzialne za ataki na Sphere staną przed sądem.