×

RPA: Thapelo Mohapi

Thapelo Mohapi, lider oddolnego ruchu Abahlali baseMjondolo (AbM), ukrywa się z powodu śmiertelnych gróźb kierowanych wobec niego wyłącznie dlatego, że walczy o lepszą przyszłość dla mieszkańców Republiki Południowej Afryki.

Czego się domagamy

 • Zażądaj, aby policja zbadała przypadki prześladowań, gróźb i zabójstw członków AbM.
Którą petycję chcesz podpisać?

Gdzie wysyłać listy w tej sprawie?

 • Południowoafrykańskie służby policyjne
  Minister of Police
  Private Bag X463
  Pretoria
  0001 
  South Africa

RPA: Powstrzymaj groźby wobec Thapelo

Thapelo Mohapi uwielbia słuchać muzyki jazzowej i kibicować swoim ulubionym drużynom piłkarskim, jednak obecnie nie może się tym cieszyć. W 2021 roku został zmuszony do ukrycia się z powodu zagrożeń dla jego życia.

Jako przywódca prężnego i odważnego ruchu oddolnego Abahlali baseMjondolo (AbM), Thapelo poświęcił swoje życie walce o prawa ludzi mieszkających w całej Republice Południowej Afryki, szczególnie na obszarach dotkniętych trudnościami ekonomicznymi.

Jednym z takich miejsc jest eKhenana. Większość jej mieszkańców to migranci ekonomiczni z rolniczych obszarów RPA, którzy przeprowadzili się tam w poszukiwaniu lepszego życia. Koszty życia w okolicy są wysokie, jej mieszkańcy nierzadko zmuszeni są budować domy z blachy, bez dostępu do wody i urządzeń sanitarnych. Zmagają się również z brutalnością policji, przymusowymi eksmisjami i usługami publicznymi o słabej jakości.

Zdeterminowani, by poprawić jakość życia w swojej społeczności, członkowie AbM w eKhenanie występowali przeciwko korupcji w lokalnych władzach i ciężko pracowali, aby członkom i członkiniom społeczności żyło się lepiej. Otworzyli szkołę, farmę, wspólną kuchnię i sklep. W zamian spotkali się nie tylko z oporem, ale także z groźbami, prześladowaniami i zastraszaniem. Dochodziło do nieraz udanych zamachów na ich życie. Stali się ofiarami przemocy i nękania. Niszczono ich domy. W samym 2022 roku trzech członków AbM zostało zabitych w eKhenanie.

Podpisz petycję i zażądaj od policji przeprowadzenia dokładnego i skutecznego dochodzenia w sprawie prześladowań i zabójstw członków AbM.