×

Janna Jihad – OKUPOWANE TERYTORIA PALESTYŃSKIE

Janna Jihad chce po prostu normalnego dzieciństwa dla siebie i wszystkich palestyńskich dzieci. Jednak piętnastoletnia Palestynka mieszka na Zachodnim Brzegu okupowanym przez Izrael, a jej życie w obliczu nieustającej dyskryminacji jest dalekie od normalnego. Janna zaczęła dokumentować przemoc ze strony wojska, gdy miała siedem lat, a jej dziennikarstwo obywatelskie przyciąga niechcianą uwagę. Nękano ją i grożono jej śmiercią, ale ona nie zamierza się poddawać - przynajmniej dopóki nie skończy się rasizm instytucjonalny wobec Palestyńczyków.

Jak każda nastolatka ... chcę grać z kolegami w piłkę bez obawy, że zaraz gdzieś będzie atak gazem łzawiącym

Czego się domagamy

  • Zaapeluj, aby władze Izraela zakończyły dyskryminację wobec Janny oraz aby chroniły ją i inne palestyńskie dzieci mieszkające na Zachodnim Brzegu zgodnie z Konwencją o prawach dziecka.
Którą petycję chcesz podpisać?

Gdzie wysyłać listy w tej sprawie?

  • Przewodniczący Przewodniczący
    Szanowny Deputowany do Knesetu
    Przewodniczący
    Komitet Praw Dziecka
    Kiryat Ben-Gurion
    Jerozolima
    Izrael

Janna Jihad - GROZI JEJ ŚMIERĆ ZA UJAWNIANIE RASIZMU

Janna Jihad chce mieć po prostu normalne dzieciństwo. - “Jak każda nastolatka ... chcę grać z kolegami w piłkę bez obawy, że zaraz gdzieś będzie atak gazem łzawiącym” - mówi. Jednak piętnastoletnia Janna mieszka na Zachodnim Brzegu okupowanym przez Izrael. Życie w obliczu nieustającej dyskryminacji w niczym nie przypomina normalności.

Kiedy Janna miała siedem lat, wojska izraelskie zabiły jej wujka. Używając telefonu swojej mamy, Janna nagrała i pokazała światu brutalność motywowaną pobudkami rasistowskimi, jakiej jej społeczność doświadcza ze strony wojsk izraelskich. W wieku 13 lat Janna, która dokumentuje opresyjne i często śmiercionośne działania armii izraelskiej wobec Palestyńczyków, została uznana za jedną z najmłodszych dziennikarek na świecie.

Do działań tych należą nocne naloty, burzenie domów i szkół oraz niszczenie społeczności walczących o swoje prawa. Szczególnie dotyka to palestyńskich dzieci. Wiele z nich poniosło śmierć lub odniosło obrażenia z rąk izraelskich żołnierzy. Chociaż Izrael jest sygnatariuszem Konwencji o prawach dziecka, to nie rozszerza ochrony wynikającej z Konwencji na palestyńskie dzieci mieszkające na Zachodnim Brzegu, mimo że stosuje ją wobec dzieci izraelskie są chronione – nawet tych mieszkających na nielegalnych osiedlach nieopodal Janny.

Obecnie przez swoje dziennikarstwo obywatelskie Janna jest narażona na nękanie i otrzymuje groźby śmierci. Mimo to nie zamierza się poddawać. “Chcę wiedzieć, co wolność oznacza w mojej ojczyźnie, co znaczy sprawiedliwość, pokój i równość, bez ciągłego mierzenia się z rasizmem” - mówi. Pomóżmy jej w tym.

Powiedz Izraelowi, aby chronił Jannę przed dyskryminacją i przemocą.