×

Imoleayo Michael – NIGERIA

Imoleayo Michael był jednym z młodych ludzi, którzy w październiku 2020 roku wyszli na ulice Nigerii. Protestowali przeciwko the Special Anti-Robbery Squad [oddział specjalny policji utworzony w 1992 roku w celu zwalczania napadów i rabunków] – czy też SARS – jednostce policyjnej znanej z brutalności. Ten młody programista komputerowy promował protesty w mediach społecznościowych, używając hashtagu #EndSARS [#zlikwidowaćSARS]. Dwa tygodnie później uzbrojeni mężczyźni zabrali go z domu i trzymali w podziemnej celi przez 41 dni. Postawiono mu fałszywe zarzuty, za które grozi mu wyrok kilkuletniego więzienia.

Czego się domagamy

  • Żądaj, aby natychmiast wycofano wszystkie zarzuty przeciwko Imoleayo.
Którą petycję chcesz podpisać?

Gdzie wysyłać listy w tej sprawie?

  • Attorney General of the Federation and Minister of Justice Attorney General of the Federation and Minister of Justice
    Czcigodny Prokuratorze Generalny Federacji
    Attorney General of the Federation and Minister of Justice
    Ministry of Justice, New federal secretariat Complex
    5th Floor Shehu Shagari Way Maitama.
    P.M.B 192 Garki, Abuja
    Nigeria

Imoleayo Michael - Zamknięty w podziemnej celi za sprzeciw wobec brutalności policji

Imoleayo Michael jest jednym z młodych ludzi, którzy wyszli w październiku 2020 roku na ulice Abudży, stolicy Nigerii. Protestowali przeciwko brutalności służb, wymuszeniom oraz zabójstwom dokonywanym przez Special Anti-Robbery Squad [oddział specjalny policji utworzony w 1992 roku w celu zwalczania napadów i rabunków], znany jako SARS. Ten młody programista komputerowy promował protesty na Twitterze oraz Facebooku, używając viralowego hashtagu #EndSARS [#zlikwidowaćSARS].

Dwa tygodnie później, 13 listopada rano, 20 uzbrojonych mężczyzn wpadło do domu Imoleayo. Roztrzaskali okno w sypialni i wycelowali w niego bronią, zmuszając do otwarcia drzwi wejściowych. Po wejściu do środka zajęli telefony komórkowe oraz komputer, po czym zamknęli jego żonę, matkę w podeszłym wieku oraz siedmiomiesięcznego syna w innym pokoju i odłączyli zasilanie świateł ulicznych dookoła domu.

Imoleayo zabrano do siedziby państwowej służby bezpieczeństwa. Przez 41 dni był przetrzymywany w podziemnej celi bez dostępu do prawnika czy kontaktu z rodziną. Był w kajdankach, z zasłoniętymi oczami, przykuty do stalowej szafki. Był zmuszony spać na gołej podłodze. Jego jedyne pożywienie stanowiła owsianka wymieszana z kamieniami. Funkcjonariusze bezpieczeństwa przesłuchiwali go łącznie pięć razy.

Imoleayo zachorował na zapalenie płuc i został ostatecznie zwolniony za kaucją w grudniu 2020. Obecnie staje przed fałszywymi zarzutami „spiskowania w celu zakłócania porządku publicznego” oraz „zakłócania porządku publicznego”.

Żądaj od Nigerii, aby wycofała zarzuty przeciwko Imoleayo.