×

Mjanma: Maung Sawyeddollah

Przedsiębiorstwo Meta pozwoliło na podsycanie nienawiści wobec ludności Rohingya na swojej platformie Facebook, przyczyniając się do zwiększenia cierpienia społeczności.

Czego się domagamy

 • Podpisz petycję i wezwij firmę Meta, właściciela Facebooka, do zapewnienia skutecznego zadośćuczynienia dla ludności Rohingya!
Którą petycję chcesz podpisać?

Gdzie wysyłać listy w tej sprawie?

 • Dyrektor naczelny firmy Meta
  Mark Zuckerberg
  Meta CEO
  1 Hacker Way
  Menlo Park, CA 94025
  USA

Mjanma: Zażądaj skutecznego zadośćuczynienia od firmy Meta, właściciela Facebooka

Sześć lat temu Maung Sawyeddollah lubił grać w piłkę nożną i marzył o zostaniu lekarzem. Jednak w 2017 roku, gdy miał 15 lat, jego życie się zmieniło.

Wojsko Mjanmy rozpętało czystki etniczne przeciwko ludności Rohingya – mniejszości etnicznej, która przez dziesięciolecia doświadczała poważnej dyskryminacji ze strony władz Mjanmy. Tysiące Rohingya zostało zabitych i zgwałconych, byli torturowani, a ich wioski zostały spalone.

W obawie o swoje życie Sawyeddollah i jego rodzina przez 15 dni szli pieszo do Bangladeszu. Dotarli do obozu dla uchodźców Cox's Bazar, gdzie mieszkają do dziś.

Teraz Sawyeddollah chce zostać prawnikiem, aby walczyć o sprawiedliwość dla cierpiących osób w jego otoczeniu. Oprócz studiowania prowadzi kampanie mające na celu pociągnięcie przedsiębiorstwa technologicznego Meta, właściciela Facebooka, do odpowiedzialności za udział firmy w zbrodniach popełnionych na ludności Rohingya przez wojsko Mjanmy. Na wiele lat przed atakami algorytmy Meta wypromowały treści nawołujące do przemocy i nienawiści wobec grupy etnicznej na platformie Facebook, podsycając tym samym przemoc militarną.

Sawyeddollah i jego rodzina stracili wszystko oprócz nadziei. On i jego społeczność wzywają Metę do zadośćuczynienia za rolę, jaką odegrała w okrucieństwach, w tym do sfinansowania programów edukacyjnych w Cox's Bazar. Młody aktywista wierzy, że edukacja pomoże odbudować życie ludzi w jego społeczności.

Podpisz petycję i zażądaj od Mety skutecznego zadośćuczynienia dla Sawyeddollaha i społeczności Rohingya.