×

Kanada: Obrońcy i obrończynie ziem Wet'suwet'en

Obrońcy i obrończynie ziem Wetʼsuwetʼen walczą o ocalenie ziem swoich przodków i naszej planety w obliczu globalnego kryzysu klimatycznego. Są ścigani wyłącznie za obronę swojego terytorium. Podpisz petycję i wesprzyj ich w walce o ochronę ich ziem.

Którą petycję chcesz podpisać?

Gdzie wysyłać listy w tej sprawie?

  • Premier Kolumbii Brytyjskiej
    Premier of British Columbia
    PO box 9041
    STN Prov. Govt
    Victoria BC V8W 9E1
    Canada

KANADA: WALCZĄ O OCALENIE ZIEM SWOICH PRZODKÓW

„Nasze leki, nasze jagody, nasza żywność, zwierzęta, nasza woda, nasza kultura są tutaj od niepamiętnych czasów. Naszym obowiązkiem jest ochrona naszego stylu życia dla przyszłych pokoleń”. To słowa Sleydo’, przedstawicielki rdzennego narodu Wetʼsuwetʼen, która mieszka na ziemi należącej od tysięcy lat do jej przodków.

W 2019 roku firma Coastal GasLink Pipeline Ltd (CGL) bez pozwolenia Dziedzicznych Wodzów i ich klanów rozpoczęła budowę rurociągu paliw kopalnych na terytorium Wet’suwet’en. Ci nigdy nie wyrazili zgody na budowę rurociągu, a to rdzenny naród ma prawo decydować o tym, jakie inwestycje powstają na jego terytorium.

Zaangażowani w ochronę ziem swoich przodków i prawa każdego człowieka do czystego, zdrowego i zrównoważonego środowiska, Sleydo’ i inni obrońcy i obrończynie ziem interweniowali, aby powstrzymać budowę rurociągu. Działali pokojowo, a mimo to byli zastraszani, nękani, a nawet pociągani do odpowiedzialności karnej bez powodu.

W 2018 roku Sąd Najwyższy Kolumbii Brytyjskiej na wniosek firmy CGL zakazał aktywistom i aktywistkom dalszych prób blokowania budowy rurociągu. Wprowadzając ten zakaz w życie, policja dokonała czterech brutalnych nalotów na terytorium Wetʼsuwetʼen z użyciem broni, helikopterów i psów. Zatrzymano ponad 75 obrońców i obrończyń ziem.

Podczas jednego z tych nalotów, w listopadzie 2021 roku, Sleydo’ została zatrzymana razem z prawie 30 innymi obrońcami i obrończyniami. Sleydo’ i dwie inne osoby zostały później uznane winnymi przestępstwa „pogardy dla sądu” w związku z rzekomym niezastosowaniem się do nakazu trzymania się z dala od miejsc budowy rurociągu. Tymczasem miejsca te znajdowały na terytorium jej przodków. Obrońcy i obrończynie ziem złożyli do Sądu Najwyższego wniosek, w którym stwierdzili, że policja naruszyła podczas nalotów ich prawa człowieka. Ich przyszłość zależy od wyniku tego wniosku. W przypadku niepowodzenia grozi im więzienie.

Podpisz petycję i wezwij władze Kanady do zaprzestania ścigania Wet’suwet’en i innych rdzennych obrońców i obrończyń ziem.