×

Kamerun: Dorgelesse Nguessan

Dorgelesse Nguessan, samotna matka i fryzjerka z Kamerunu, została aresztowana podczas pokojowej demonstracji. Domagała się lepszej przyszłości dla swojej rodziny i kraju. Została skazana na pięć lat pozbawienia wolności.

Czego się domagamy

 • Wezwij do natychmiastowego uwolnienia Dorgelesse
Którą petycję chcesz podpisać?

Gdzie wysyłać listy w tej sprawie?

 • Prezydent Reupubliki Kamerunu
  Paul Biya
  President of the Republic of Cameroon
  Palais présidentiel
  Yaoundé
  Cameroon

KAMERUN: DORGELESSE UWIĘZIONA ZA UDZIAŁ W SWOJEJ PIERWSZEJ DEMONSTRACJI

Dorgelesse zawsze marzyła o prowadzeniu salonu urody. Jest fryzjerką i mamą: samotnie wychowuje nastoletniego syna. Dwa lata temu w swoim zakładzie fryzjerskim zaczęła oferować też manicure.

22 września 2020 roku marzenie Dorgelesse legło w gruzach, gdy została aresztowana podczas demonstracji w Douala w Kamerunie. Była to jej pierwsza w życiu demonstracja. Nigdy wcześniej nie była aktywna politycznie, ale jej obawy o stan kameruńskiej gospodarki skłoniły ją do przyłączenia się do przemarszu.

Kiedy rozpoczął się pokojowy protest, siły bezpieczeństwa użyły gumowych kul, gazu łzawiącego i armatek wodnych, by rozproszyć demonstrantów. Dorgelesse skręciła w alejkę, a policja podążyła za nią i innymi demonstrantami i zablokowała im drogę. Dorgelesse aresztowano i zabrano na posterunek policji. Przetrzymywano ją w celi z 22 innymi osobami w urągających godności warunkach.

29 września 2020 roku Dorgelesse została przeniesiona do Centralnego Więzienia w Douala, gdzie przebywa do dziś. Została oskarżona o „przewrót, gromadzenie się, spotkania i publiczne demonstracje” i osądzona przez sąd wojskowy. 7 grudnia 2021 roku usłyszała wyrok pięciu lat pozbawienia wolności.

Dorgelesse jest żywicielką swojej rodziny. Jej 18-letni syn cierpi na anemię sierpowatą, a rodzina ma problemy z opłacaniem jego leczenia. Dorgelesse rozpaczliwie pragnie do nich wrócić.