×

Iran: Vahid Afkari

Uwolnij Vahida Afkariego, który razem z braćmi został niesprawiedliwie uwięziony w 2018 roku w Iranie za pokojowy udział w protestach. Vahid jest nadal przetrzymywany w izolatce i torturowany.

Czego się domagamy

 • Wezwij do natychmiastowego uwolnienia Vahida Afkariego
Którą petycję chcesz podpisać?

Gdzie wysyłać listy w tej sprawie?

 • Szef Sądownictwa Iranu
  Gholamhossein Mohseni Ejei
  Head of Iran’s Judiciary
  c/o Embassy of Iran to the European Union
  Avenue Franklin Roosevelt No. 15
  1050 Brussels
  Belgium

IRAN: VAHID TORTUROWANY I UWIĘZIONY ZA PROTESTY

Vahid pochodzi ze zżytej ze sobą rodziny. Lubił czytać, śpiewać i tańczyć w domu ze swoimi braćmi Habibem i Navidem.

W latach 2016, 2017 i 2018 Vahid, Navid i Habib pokojowo protestowali w ich rodzinnym mieście Shiraz przeciwko nierównościom i represjom politycznym. Za udział w protestach wszyscy zostali aresztowani. Vahid i Navid w swoim domu, 17 września 2018 roku. Habib – trzy miesiące później.

Vahid, Navid i Habib byli torturowani i zmuszani do „przyznania się” do przestępstw, których popełnieniu wielokrotnie zaprzeczyli. Bracia zostali skazani na podstawie zarzutów motywowanych politycznie, bo uczestniczyli w protestach. Co więcej, Vahida i Navida bezpodstawnie oskarżono i niesłusznie skazano także za zabójstwo funkcjonariusza służb bezpieczeństwa. Navid otrzymał wyrok śmierci. Habib i Vahid usłyszeli wyrok kilkudziesięciu lat więzienia i kary 74 batów.

Trzej bracia zostali przeniesieni do więziennych izolatek we wrześniu 2020 roku. 12 września Navid został stracony w tajemnicy, bez żadnego ostrzeżenia. Nikogo nie uprzedzono. Ani jego rodziny, ani prawników, ani jego samego. Egzekucja Navida wywołała oburzenie w Iranie i na całym świecie oraz doprowadziła do zintensyfikowania działań kampanijnych wspierających Habiba i Vahida. Habib został zwolniony z więzienia w marcu 2022 roku, po spędzeniu 550 dni w izolatce.

Władze przetrzymują Vahida w izolatce od września 2020 roku. Jest całkowicie odseparowany od innych więźniów. To kara za jego nieugiętość. Vahid nie ulega żądaniom władz, by publicznie wygłosił oświadczenia przeciwko ludziom w Iranie i na całym świecie, którzy domagali się sprawiedliwości dla jego rodziny.