×

Mohamed Baker – EGIPT

  Egipt

Prawnik zajmujący się obroną praw człowieka, Mohamed Baker, fałszywie oskarżony o terroryzm, przebywa w więzieniu z powodu obrony praw osób najbardziej marginalizowanych w Egipcie. Władze więzienne traktują go z wyjątkową surowością: nie przysługuje mu łóżko, materac, nie może ćwiczyć na świeżym powietrzu, a nawet mieć przy sobie zdjęć rodzinnych. Nie widuje się z żoną, nie pozwolono mu zobaczyć się z umierającym ojcem. Obrona wolności innych ludzi nie powinna go kosztować utraty własnej.

Pewnego dnia... będziemy kontynuować naszą pracę [na rzecz] wolnych społeczeństw

Czego się domagamy

 • Zaapeluj o natychmiastowe i bezwarunkowe uwolnienie Mohameda Bakera oraz zakończenie wszystkich postępowań w sprawie fałszywych oskarżeń przeciwko niemu.
Którą petycję chcesz podpisać?

Gdzie wysyłać listy w tej sprawie?

 • The President Prezydent
  Szanowny Panie Prezydencie (Dear President)
  Prezydent Al Sisi
  Office of the President
  Al Ittihadia Palace
  Cairo,
  Arab Republic of Egypt

Mohamed Baker - PRZETRZYMYWANY ZA OBRONĘ WOLNOŚCI

Mohamed Baker jest przetrzymywany w więzieniu za obronę jednej z najbardziej marginalizowanych społeczności w Egipcie. Jest prawnikiem zajmującym się działaniami na rzecz obrony praw człowieka. Dziś może tylko marzyć o tym, co kocha. Jest Nubijczykiem, lubi nubijską muzykę i kulturę, jest fanem piłki nożnej, a także squasha i jazdy na motorze. Uwielbia koty: ma ich aż pięć.

We wrześniu 2019 roku udał się do prokuratury, by bronić swego przyjaciela, lecz sam został aresztowany. Władze nigdy nie postawiły go przed sądem. Zamiast tego wysunięto przeciwko niemu fałszywe oskarżenia związane z terroryzmem i wtrącono go do więzienia - wszystko z powodu jego pracy na rzecz praw człowieka. Baker kieruje organizacją Centrum Praw i Wolności Adalah (Adalah Center for Rights and Freedoms), która wspiera prawa człowieka oraz ludzi niesłusznie uwięzionych.

W więzieniu Baker doświadcza serii okrucieństw. Nie pozwolono mu zobaczyć się z umierającym ojcem. Przetrzymywany jest w ciasnej, cuchnącej celi. Nie przysługuje mu łóżko ani materac, ciepła woda, nie może ćwiczyć na świeżym powietrzu, a nawet mieć przy sobie rodzinnych zdjęć.

Mimo to Baker jest pełen nadziei. "Pewnego dnia... będziemy kontynuować naszą pracę [na rzecz] wolnych społeczeństw" - mówi. Przyczyń się do tego, by ten dzień w końcu nadszedł.