×

Zhang Zhan – CHINY

  Chiny

Kiedy w Wuhanie wprowadzono lockdown, Zhang Zhan była jedną z nielicznych dziennikarek i dziennikarzy obywatelskich informujących o rozwoju kryzysu związanego z Covid-19. Chcąc poznać prawdę, udała się tam w lutym 2020 r. Informowała w mediach społecznościowych o zatrzymywaniu niezależnych reporterów i reporterek i nękaniu rodzin osób chorych na koronawirusa. W rezultacie, by ją uciszyć, zatrzymano ją i skazano na cztery lata więzienia.

Powinniśmy poszukiwać prawdy i to za wszelką cenę. Prawda zawsze była największą wartościa na świecie. To nasze życie

Czego się domagamy

 • Wezwij Chiny do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Zhang Zhan.
Którą petycję chcesz podpisać?

Gdzie wysyłać listy w tej sprawie?

 • President of the People’s Republic of China Prezydent Chińskiej Republiki Ludowej
  Szanowny Panie Prezydencie (Dear President)
  Prezydent Chińskiej Republiki Ludowej
  Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej
  ul. Bonifraterska 1
  00-203 Warszawa
  Polska

Zhang Zhan - OŚMIELIŁA SIĘ UJAWNIĆ PRAWDĘ O COVID-19 W CHINACH

Kiedy w Wuhanie – ówczesnym centrum epidemii Covid-19 w Chinach – wprowadzono lockdown, Zhang Zhan była jedną z niewielu dziennikarek i dziennikarzy obywatelskich relacjonujących przebieg narastającego kryzysu.

Ta była prawniczka udała się do zamkniętego miasta w lutym 2020 r., zdeterminowana, by ujawnić prawdę o rozwoju sytuacji. Publikowała w mediach społecznościowych doniesienia o tym, jak władze zatrzymywały niezależnych reporterów i reporterki i nękały rodziny osób chorych na koronawirusa. Dziennikarki i dziennikarze obywatelscy pozostali jedynym źródłem niecenzurowanych i podawanych z pierwszej ręki informacji o epidemii.

Niezależni od kontrolowanych przez państwo mediów dziennikarze obywatelscy są nieustannie prześladowani za nagłaśnianie faktów, które rząd wolałby zataić.

Zhang Zhan zagninęła w Wuhanie w maju 2020 r. Przedstawiciele władz potwierdzili później, że przetrzymywano ją na policji w oddalonym o 640 kilometrów Szanghaju. W czerwcu 2020 r. w akcie protestu przeciwko swemu uwięzieniu rozpoczęła strajk głodowy. W grudniu była na tyle słaba, że w rozprawach sądowych uczestniczyła na wózku inwalidzkim. Ostatecznie skazano ją na karę czterech lat pozbawienia wolności za „wszczynanie sporów i wywoływanie niepokojów”.

W marcu 2021 r. Zhang Zhan przeniesiono do zakładu karnego dla kobiet w Szanghaju. Władze odmawiają jej widzeń z rodziną. Ona sama mówi: „Powinniśmy poszukiwać prawdy i to za wszelką cenę. Prawda zawsze była największą wartościa na świecie. To nasze życie”.