×

GUSTAVO GATICA - CHILE

Gdy w Chile wybuchły protesty przeciwko rosnącym nierównościom, Gustavo Gatica dołączył do nich. Wyszedł na ulice w listopadzie 2019 roku. Tak jak w przypadku innych demonstracji, policja odpowiedziała brutalną siłą, której nie powstrzymywali dowódcy. Policja strzelała niebezpieczną amunicją prosto w tłum, trafiając Gustavo w oboje oczu. Na zawsze stracił wzrok. „Oddałem oczy za przebudzenie reszty”, mówi. Na kolejnych demonstracjach protestujący zakładali przepaski na oczy i skandowali jego imię. Chcą sprawiedliwości. My też.

Czego się domagamy

  • Wszczęcia śledztwa przeciwko dowódcom, którzy ponoszą odpowiedzialność za postrzelenie Gustavo. Są oni zobowiązani do unikania użycia siły, ale nie wypełnili tego zobowiązania.
Którą petycję chcesz podpisać?

Gdzie wysyłać listy w tej sprawie?

  • Szanowny Panie Prokuratorze Jorge Abbott Charme
    Prokurator krajowy
    Jorge Abbott Charm
    Embajada de Chile en Polonia
    ul. Okrężna 62
    02-925 Warszawa

Adres mailowy ambasady/placówki dyplomatycznej: echile.polonia@minrel.gob.cl

Oślepiony przez policję za domaganie się godności i równości

Domagał się godności i równości, został oślepiony.

Gdy w Chile wybuchły protesty przeciwko rosnącym cenom i nierównościom, Gustavo Gatica studiował psychologię w stolicy, Santiago. Jak miliony innych, on również wyszedł na ulicę.

Demonstracje trwały tydzień, przemawiając do wyobraźni ludziom na całym świecie. Moc protestujących zapierała dech w piersiach. Jednak władza patrzyła na nie trochę innym okiem.

Podczas jednego z protestów, w listopadzie, policja załadowała karabiny gumowymi kulami i otworzyła ogień do zebranego tłumu. Interwencja ta nie różniła się niczym od tych podczas innych protestów. Niemal codziennie setki osób były ranione, a dziesiątki doznawały uszkodzeń wzroku. Osoby dowodzące nie powstrzymywały policjantów, pozwalając na kontynuowanie przemocy.

Gustavo był jednym z uczestników tego protestu. Został postrzelony w oboje oczu

i permanentnie oślepiony. Nagranie, na którym widać atak, obiegło media na całym świecie.

Wewnętrzne śledztwo policyjne, które zostało wszczęte po strzelaninie wykazało, że nie można nikogo pociągnąć do odpowiedzialności. Sugerowano nawet, że Gustavo mógł zostać raniony przez samych demonstrujących. W tej chwili sprawą zajmuje się Prokuratura Krajowa. Ci, którzy pozwolili zaatakować Gustavo, pozostają jednak bezkarni.

„Oddałem oczy za przebudzenie reszty”, mówi Gustavo. Na kolejnych demonstracjach protestujący zakładali przepaski na oczy i skandowali jego imię w stronę policji. Chcą sprawiedliwości. My też.

Chronologia wydarzeń:

28 listopada 1998 r.: narodziny Gustavo

2017 r.: Gustavo rozpoczyna studia na uniwersytecie (kierunek: psychologia)

18 października 2019 r.: w Chile wybuchają masowe protesty w sprawie nierówności społecznych

19 października 2019 r.: rząd Chile ogłasza stan wyjątkowy oraz wprowadza godzinę policyjną w różnych regionach kraju (między 19 i 26 października)

29 października 2019 r.: Amnesty organizuje misję kryzysową w Chile w celu udokumentowania naruszeń praw człowieka, podsumowaną 11 listopada

8 listopada 2019 r.: Gustavo zostaje postrzelony i oślepiony gumowymi kulami wystrzelonymi przez policję

22 listopada 2019 r.: Gustavo spotyka się z Eriką Guevara (Dyrektorką Amnesty w Ameryce Płd. i Śr.) w Santiago

9 grudnia 2019 r.: wewnętrzne śledztwo policyjne nie ustaliło tożsamości osób odpowiedzialnych za rany odniesione przez Gustavo

Żądaj sprawiedliwości dla Gustavo.