×

Brazylia: Ana Maria Santos Cruz

Aktywista Pedro Henrique został zastrzelony przez zakapturzonych mężczyzn. Zginął w wieku 31 lat. Cztery lata później policjanci podejrzani o jego zabójstwo nadal są w czynnej służbie, a proces jeszcze się nie rozpoczął.

Czego się domagamy

 • Wesprzyj matkę Pedro Henrique, Anę Marię, domagając się sprawiedliwości za śmierć jej syna.
Którą petycję chcesz podpisać?

Gdzie wysyłać listy w tej sprawie?

 • Prokuratorka Generalna stanu Bahia
  General Prosecutor of Bahia
  Ministério Público do Estado da Bahia
  Quinta Avenida, n° 750, 1° andar
  sala 129, do CAB (Centro Administrativo da Bahia)
  CEP 41.745-004, Salvador, BA
  Brazil

Brazylia: Szuka sprawiedliwości dla syna

Ana Maria Santos Cruz jest kochającą matką. Lubi chodzić z córką na koncerty i wydarzenia kulturalne w Salvadorze w Brazylii. Jednak od śmierci jej syna, Pedro Henrique’a, Ana Maria czuje, jakby odebrano jej część siebie.

W swoim krótkim życiu Pedro Henrique wiele osiągnął. Jako aktywista i orędownik sprawiedliwości rasowej i praw człowieka organizował „Marsze Pokoju” w Tucano w stanie Bahia w Brazylii. Odbywały się one co roku i gromadziły ludzi mówiących głośno o nadużyciach policji, w szczególności wobec czarnych społeczności.

Te chwile solidarności spotkały się jednak z wrogością i zastraszaniem ze strony policji.

Funkcjonariusze śledzili Pedro Henrique’a, grożąc mu i brutalnie atakując za jego aktywizm. 27 grudnia 2018 roku mężczyzna został zabity w wieku 31 lat. Gdy spał obok swojej partnerki, do jego domu wtargnęło trzech zakapturzonych mężczyzn. Strzelono mu osiem razy w głowę i szyję. Jego dziewczyna rozpoznała w mężczyznach funkcjonariuszy policji.

Funkcjonariusze podejrzani o zabicie Pedro Henrique’a zostali oskarżeni w 2019 roku. Prawie pięć lat później nadal pozostają w czynnej służbie, a proces jeszcze się nie rozpoczął.

Pomimo ciągłych gróźb i żalu po stracie dziecka, Ana Maria odważnie szuka prawdy o jego śmierci, wzywając władze do podjęcia skrupulatnego śledztwa i procesu.

Podpisz petycję i domagaj się niezależnego i bezstronnego śledztwa w sprawie zabójstwa Pedro Henrique.