×

Bangladesz: Shahnewaz Chowdhury

Shanewaza Chowdhury’ego niepokoiło, jak zbudowana w okolicy nowa elektrownia węglowa wpłynie na środowisko i jak odbije się to na jego wsi. Swoimi obawami podzielił się na Facebooku. Teraz grożą mu za to lata więzienia.

Czego się domagamy

 • Żądaj sprawiedliwości dla Shahnewaza Chowdhury'ego
Którą petycję chcesz podpisać?

Gdzie wysyłać listy w tej sprawie?

 • Minister Sprawiedliwości Bangladeszu
  Anisul Huq
  Minister of Justice
  Law and Justice Division
  Ministry of Law, Justice and Parliamentary Affairs
  Building No – 04, Bangladesh Secretariat
  Dhaka – 1000, Bangladesh

BANGLADESZ: SHAHNEWAZOWI GROZI WIĘZIENIE ZA WPIS NA FACEBOOKU

Shahnewaz jest wielkim fanem krykieta, w którego gra od dzieciństwa. Pasjonuje go pisarstwo i wykorzystuje słowo pisane, aby mówić o zmaganiach ludzi w swoim regionie Banshkhali – nisko położonym przybrzeżnym obszarze w południowo-wschodnim Bangladeszu, szczególnie narażonym na wpływ zmian klimatu.

Budowa nowej elektrowni węglowej we wsi Shahnewaza miała być przełomowym momentem w rozwoju regionu. Jednak Shahnewaza niepokoiły zniszczenia środowiska, które ta inwestycja miała spowodować.

26 maja 2021 roku gwałtowna burza zniszczyła okolicę. Ulewne deszcze i silne wiatry uderzyły w wieś i zmiotły domy. Shahnewaz zwrócił uwagę na niepokojący wpływ na środowisko inwestycji, takich jak nowa elektrownia. Uważał, że działalność elektrowni przyczyniła się do zwiększenia fali pływowych w jego regionie. Swoje obawy wyraził na Facebooku. Zachęcając młodych ludzi do zabrania głosu, Shahnewaz napisał: „młodzież z Banshkhali musi przeciwstawić się niesprawiedliwości i wspierać rozwój. Nie bójmy się o tym odważnie pisać!”.

Następnego dnia elektrownia wniosła sprawę przeciwko Shahnewazowi. Oskarżono go o zamieszczenie fałszywych informacji. 28 maja 2021 roku Shahnewaz został aresztowany przez policję za swój wpis na Facebooku na podstawie opresyjnej bangladeskiej ustawy o bezpieczeństwie cyfrowym. Shahnewaz był przetrzymywany w nieludzkich warunkach przez 80 dni, bez procesu. 16 sierpnia 2021 roku wyszedł za kaucją, jeśli jednak zostanie skazany, grozi mu wiele lat więzienia.