NAPISZ LIST.

ZMIEŃ ŻYCIE!

29.11-9.12.2018

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Podczas wydarzenia mobilizujemy ludzi na całym świecie do solidarnego przeciwstawienia się naruszeniom praw człowieka.

Iskra odwagi jest w każdym z nas. Możemy zabrać głos w słusznej sprawie. Możemy wysłać tweeta. Możemy protestować. Możemy napisać list. Możemy działać razem ramię w ramię z obrońcami i obrończyniami praw człowieka, by walczyć z niesprawiedliwością i budować bardziej sprawiedliwy świat. Podczas Maratonu 2018 pisaliśmy listy w sprawie obrończyń praw człowieka z 10 państw. To kobiety, które odważnie przeciwstawiają się łamaniu praw człowieka, a teraz same potrzebują naszego wsparcia. W 854 miejscach w całej Polsce napisaliśmy 308 974 listy!

Maraton powstał w Polsce w 2001 roku i urósł do rangi największego na świecie wydarzenia w obronie praw człowieka - w 2017 roku podjęto 5,5 mln akcji na całym świecie.

Dowiedz się jak zorganizować Maraton w 10 prostych krokach>>>

Zapoznaj się z podręcznikiem dla organizatorek i organizatorów Maratonu Pisania Listów

Bohaterki Maratonu 2018. Obrończynie praw człowieka. ODWAŻNE.

Mamy 854 miejsc Podpisz online
Napisaliśmy 308 974 listów

Kogo bronimy?

Poznaj ODWAŻNE bohaterki Maratonu z całego świata!

Marielle Franco

Brazylia

ZAMORDOWANA ZA NIEUSTRASZONĄ WALKĘ O PRAWA INNYCH

Więcej

×

Marielle Franco

Brazylia

ZAMORDOWANA ZA NIEUSTRASZONĄ WALKĘ O PRAWA INNYCH

Marielle Franco walczyła o sprawiedliwe i bezpieczne Rio de Janeiro. Była popularną radną miejską, która dorastała w fawelach i zawsze broniła praw czarnych kobiet, osób LGBTI i młodych ludzi. Potępiała również bezprawne zabójstwa, których dopuszczała się policja. W dniu 14 marca 2018 r. Marielle i jej kierowca Anderson Pedro Gomes zostali zastrzeleni. Dowody wskazują na to, że morderstwa dokonali wykwalifikowani specjaliści, a według ekspertów kule postrzałowe należały do brazylijskiej Policji Federalnej. Brazylia jest jednym z krajów, w których dochodzi do największej liczby zabójstw obrońców praw człowieka, takich jak Marielle. Wspólnie możemy pokazać władzom Brazylii, że nie spoczniemy, dopóki sprawiedliwości nie stanie się zadość.

Domagamy się:

  • sprawiedliwości dla Marielle Franco

Napisz list do:

Brazilian President
Jair Bolsonaro
Praça dos Três Poderes,
Palácio do Planalto - Brasília (DF)
CEP 70150-900
Brazil

Pobierz wzór listu w wersji PDF

Email: gabinetepessoal@presidencia.gov.br Twitter: @planalto

Pavitri Manjhi

Indie

NĘKANA ZA PRZECIWSTAWIENIE SIĘ WIELKIM KORPORACJOM

Więcej

×

Pavitri Manjhi

Indie

NĘKANA ZA PRZECIWSTAWIENIE SIĘ WIELKIM KORPORACJOM

Pavitri Manjhi jest członkinią społeczności Adivasi Indigenous, której grozi wyrzucenie z własnej ziemi. W miejscu tym mają powstać dwie elektrownie. Społeczność może stracić swoje gospodarstwa i środki do życia. Ale Pavitri postawiła się. Mieszkańcy twierdzą, że do sprzedaży ziemi zmusili ich agenci działający w imieniu dwóch prywatnych firm. Wiele osób nie otrzymało sprawiedliwej zapłaty. Jako przewodnicząca rady miejskiej, Pavitri zebrała razem członków społeczności i złożyła prawie 100 pozwów. I przez to spotyka się teraz z ciągłym zastraszaniem. Miejscowi "siłacze" wielokrotnie wywierali na nią presję, w celu wycofania wszystkich pozwów. Pavitri jest zdeterminowana, aby pomóc swojej społeczności, postawić się dużym firmom i chronić ziemię swoich przodków.

Domagamy się:

  • od władz Indii, aby niezwłocznie zapewniły ochronę Pavitri.

Napisz list do:

Dear Sir,
Director General of Police, Chhattisgarh
Police Headquarters, Naya Raipur
Chhattisgarh
492001
India

Pobierz wzór listu w wersji PDF

Email: ps.dgp-cg@gov.in Facebook: www.facebook.com/chhattisgarh.police Twitter: @CG_Police

Atena Daemi

Iran

UWIĘZIONA ZA WYPOWIADANIE SIĘ PRZECIWKO KARZE ŚMIERCI

Więcej

×

Atena Daemi

Iran

UWIĘZIONA ZA WYPOWIADANIE SIĘ PRZECIWKO KARZE ŚMIERCI

Podobnie jak wiele innych osób, Atena Daemi marzy o zniesieniu kary śmierci w Iranie. Pisała posty na Facebooku i Twitterze, krytykując swój kraj za rekordową liczbę wykonanych egzekucji. Rozdawała ulotki. Brała udział w pokojowej demonstracji przeciwko egzekucji młodej kobiety. Proste działania, które niestety w Iranie wymagają wielkiej odwagi. Działania te zostały uznane za "dowód" jej działalności przestępczej i została skazana na siedem lat pozbawienia wolności. Jej proces był parodią - trwał jedynie 15 minut, a Atena została skazana na podstawie fałszywego oskarżenia o "zmowę w celu popełnienia zbrodni przeciwko bezpieczeństwu narodowemu". Atena już wiele wycierpiała. Została pobita, spryskana gazem pieprzowym, zmuszono ją do przebywania w izolatce, ale nadal walczy o prawa człowieka. Na początku tego roku podjęła strajk głodowy, by zaprotestować przeciwko przeniesieniu jej do mającego złą sławę więzienia. Jej stan zdrowia niepokojąco się pogorszył. Musi zostać niezwłocznie uwolniona.

Domagamy się:

  • natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Ateny Daemi.

Napisz list do:

His Excelency Head of the Judiciary
Ayatollah Sadegh Larijani
c/o Permanent Mission of Iran to the United Nations in Geneva
Chemin du Petit-Saconnex 28
1209 Geneva
Switzerland

Pobierz wzór listu w wersji PDF

Społeczność Sengwer

Kenia

BRUTALNIE WYRZUCENI Z ZIEMI SWOICH PRZODKÓW

Więcej

×

Społeczność Sengwer

Kenia

BRUTALNIE WYRZUCENI Z ZIEMI SWOICH PRZODKÓW

Społeczność Sengwer w Kenii ma głęboką więź duchową z pięknym i rozległym lasem Embobut. To ich ojczyzna, w której żyją od stuleci. Ale ta rdzenna społeczność pszczelarzy i hodowców bydła jest brutalnie eksmitowana przez rząd kenijski. W imię "ochrony" strażnicy leśni i policja spalili około 2600 domów od 2012 r., co sprawiło, że około 4 600 osób zostało bez swoich domów. W styczniu 2018 r. jeden człowiek został zastrzelony, a drugi poważnie ranny. Przemoc jest bezpośrednim pogwałceniem powtarzających się nakazów sądowych, które powinny chronić tę rdzenną społeczność. Ludzie tracą swoje domy, środki do życia i tożsamość kulturową. Niektórzy żyją teraz poza lasem, pozostawieni w miażdżącej nędzy. Kobiety często borykają się z największymi trudnościami, walcząc samotnie o rodziny, ponieważ niektórzy mężczyźni pozostają w lesie lub porzucili swoje rodziny.

Domagamy się:

  • aby władze Kenii pozwoliły społeczności Sengwer żyć spokojnie na swojej ziemi.

Napisz list do:

President of Kenya
Uhuru Kenyatta
Harambee House
Harambee Avenue,
PO Box 62345 - 00200 Nairobi
Kenya

Pobierz wzór listu w wersji PDF

uhuru@uhuru.co.ke Twitter: @UKenyatta

Gulzar Duszenowa

Kirgistan

WALCZY O PRAWA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI

Więcej

×

Gulzar Duszenowa

Kirgistan

WALCZY O PRAWA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI

Gulzar Duszenowa jest wojowniczką. W 2002 roku straciła czucie w nogach po wypadku samochodowym z udziałem pijanego kierowcy. W następnym roku jej mąż zmarł nagle i stała się jedyną opiekunką ich dwójki małych dzieci. Pomimo przeciwności, nigdy się nie poddała. Wiele lat później spotkała inne osoby z niepełnosprawnościami, które organizowały się w Biszkeku. Zdała sobie sprawę, że łączą ich wspólne problemy. Jej życiową misją stało się to, aby zapewnić osobom z niepełnosprawnościami godne życie i możliwość swobodnego poruszania się. Spotykała się z urzędnikami, organizowała szkolenia dla kierowców autobusów i zachęcała do działania w mediach społecznościowych. Nadal jednak napotyka bariery. Codziennie spotyka się z dyskryminacją w społeczeństwie, w którym kobiety nie powinny się wypowiadać, a osoby z niepełnosprawnościami postrzegane są jako nieuleczalnie chorzy "inwalidzi". Gulzar nie chce milczeć. Wesprzyjmy ją.

Domagamy się:

  • aby Kirgistan poparł walkę Gulzar o zmianę.

Napisz list do:

Speaker of Parliament
Chui Prospekti, 205
Biszkek
Kyrgyztan 720000

Pobierz wzór listu w wersji PDF

Email: kenesh001@gmail.com

Nawal Benaissa

Maroko

PRZEŚLADOWANA ZA DOMAGANIE SIĘ LEPSZEGO ŻYCIA

Więcej

×

Nawal Benaissa

Maroko

PRZEŚLADOWANA ZA DOMAGANIE SIĘ LEPSZEGO ŻYCIA

Nawal Benaissa jest gotowa stanąć w obronie tego, w co wierzy. Dlatego wypowiada się za sprawiedliwością społeczną i lepszym poziomem opieki zdrowotnej w swoim regionie, Rif, gdzie wielu ludzi czuje się zapomnianych przez ich rząd. Jako jeden z czołowych głosów popularnego ruchu o nazwie Hirak, była na pokojowych protestach i prowadziła kampanię na rzecz zmian w mediach społecznościowych. Na każdym kroku była prześladowana przez władze marokańskie, próbujące ją uciszyć. Aresztowali i zatrzymali ją w areszcie cztery razy w ciągu zaledwie czterech miesięcy i zażądali zamknięcia popularnego profilu na Facebooku, który miał 80 000 zwolenników. W lutym 2018 r. została skazana na 10-miesięczny wyrok w zawieszeniu i grzywnę za "podżeganie do popełnienia przestępstwa". Nawal złożyła apelację od wyroku, ale zastraszanie trwa. Uciekła do innego miasta, by uniknąć ciągłej inwigilacji. Działania wobec Nawal są częścią poważnego ataku na ruch Hiraka i jego przywódców. Marokańskie siły bezpieczeństwa aresztowały setki pokojowych demonstrantów, a niektóre osoby jedynie za wyrażanie swojego poparcia na Facebooku.

Domagamy się:

  • od władz Maroka zaprzestania prześladowania Nawal.

Napisz list do:

His Excelency Prime Minister
Saad Dine Al Othmani
Department of the Head of Government
Palais Royal Touarga
Rabat,
Morocco

Pobierz wzór listu w wersji PDF

Facebook: www.facebook.com/cg.gov.ma Twitter: @ChefGov_ma

Nonhle Mbuthuma

RPA

PRZEŚLADOWANA ZA OBRONĘ ZIEMI JEJ PRZODKÓW

Więcej

×

Nonhle Mbuthuma

RPA

PRZEŚLADOWANA ZA OBRONĘ ZIEMI JEJ PRZODKÓW

Nonhle Mbuthuma nie zamierza się poddać. Stoi na czele swojej społeczności przeciwstawiając się firmie wydobywczej, która chce wydobywać tytan na ziemi ich przodków. „Kiedy zabierasz moją ziemię, zabierasz moją tożsamość” - mówi. I jest prześladowana właśnie za obronę swoich praw. Nonhle jest częścią tradycyjnej społeczności Amadiba, rdzennego ludu, który ma wspólne prawa do ziemi w prowincji Eastern Cape w Republice Południowej Afryki. Około 5 000 osób może zostać przymusowo eksmitowanych, jeśli firma dostanie pozwolenie na wydobycia na ich ziemi. Mogą stracić domy, źródła utrzymania i wręcz cały styl życia. Nonhle założyła Komitet ds. kryzysu w Amadibie, aby zjednoczyć ludzi w pięciu wioskach i odeprzeć atak. Od tego czasu jest nieustannie obiektem gróźb i prześladowań, przeżyła nawet próbę zamachu na jej życie. Inny przywódca społeczności został zastrzelony w 2016 r., a Nonhle była następna na "liście celów". Uważa, że groźby są próbą uciszenia jej i zmuszenia do ucieczki z jej ziemi.

Domagamy się:

  • od Republiki Południowej Afryki ochrony Nonhle.

Napisz list do:

President of the Republic of South Africa
Cyril Ramaphosa
Union Buildings
Private Bag X1000
Pretoria,
South Africa, 0001

Pobierz wzór listu w wersji PDF

Email: presidentrsa@presidency.gov.za Twitter: @PresidencyZA

Witalina Kowal

Ukraina

ZAATAKOWANA ZA WSPIERANIE PRAW OSÓB LGBTI

Więcej

×

Witalina Kowal

Ukraina

ZAATAKOWANA ZA WSPIERANIE PRAW OSÓB LGBTI

Witalina Kowal zawsze chciała zmieniać świat na lepsze. Wykorzystuje swoją niesamowitą energię do wspierania lokalnych osób LGBTI w swoim rodzinnym mieście, Użgorodzie. 8 marca 2018 r. Witalina pomogła zorganizować pokojową demonstrację praw kobiet i osób LGBTI w celu uczczenia Międzynarodowego Dnia Kobiet. Policja zapewniła ją, że ona i inni demonstranci będą bezpieczni. Tego dnia skrajnie prawicowa grupa wykrzykiwała obelgi i rzucała czerwoną farbą w stronę demonstrantów, a Witalina doznała chemicznego oparzenia oczu. Jej napastnicy zostali na krótko zatrzymani i zwolnieni kilka godzin później. Witalina i inni aktywiści otrzymali kolejne groźby, a dwóch z nich poinformowało, że byli śledzeni w drodze do domu i pobici. Wciąż nie doszło do skutecznego śledztwa w sprawie wydarzeń z 8 marca. Ataki są częścią szerszej fali przemocy i zastraszania przez skrajnie prawicowe grupy na Ukrainie, które twierdzą, że wartości promowane przez takich ludzi jak Witalina są "niezdrowe".

Domagamy się:

  • od Ukrainy ochrony Witaliny i innych aktywistów broniących praw kobiet i osób LGBTI.

Napisz list do:

Minister of Interior
Arsen Avakov
Vul. Akademika Bohomoltsa, 10
Kyiv, 01601
Ukraine

Pobierz wzór listu w wersji PDF

Email: pgmia@mvs.gov.ua Twitter: @AvakovArsen Facebook: www.facebook.com/arsen.avakov.1

Geraldine Chacón

Wenezuela

PRZEŚLADOWANA ZA WSPIERANIE MŁODYCH LUDZI

Więcej

×

Geraldine Chacón

Wenezuela

PRZEŚLADOWANA ZA WSPIERANIE MŁODYCH LUDZI

Geraldine Chacón zawsze chciała bronić innych ludzi. W wieku 9 lat marzyła o byciu prawnikiem. W wieku 14 lat reprezentowała lokalny rząd młodzieżowy. Na uniwersytecie założyła sieć aktywistów Amnesty International, którzy wspólnie dążyli do zmian. Ta pasja pokierowała ją do pracy w organizacji, która wspiera młodych ludzi w niektórych z najbiedniejszych rejonów Caracas, jej rodzinnego miasta. Ale wtedy, w lutym 2018 roku, ta młoda, entuzjastyczna członkini społeczności została aresztowana w swoim domu przez uzbrojonych funkcjonariuszy. Władze niesłusznie powiązały ją z grupami "oporu", które oskarżane są o organizowanie gwałtownych antyrządowych demonstracji. W rzeczywistości jej prześladowanie jest częścią zakrojonego na szerszą skalę rządowego ataku na tych, którzy krytykują władze i walczą o prawa człowieka podczas obecnego kryzysu wenezuelskiego. Po czterech miesiącach pozbawienia wolności spędzonych w przerażających warunkach, Geraldine została warunkowo zwolniona w czerwcu 2018 roku. Nie może jednak opuścić kraju, a jej sprawa jest nadal otwarta, tak by mogła zostać w dowolnym momencie ponownie aresztowana bez żadnego powodu.

Domagamy się:

  • od Wenezueli zaprzestania prześladowań Geraldiny

Napisz list do:

Señor Fiscal General/Mr Attorney General
Tarek William Saab
Ambasada Wenezueli
ul. Rejtana 15
02-516 Warszawa
Warszawa

Pobierz wzór listu w wersji PDF

Twitter: @TarekWiliamSaab Email: ministeriopublico@mp.gob.ve Ambasada Wenezueli ul. Rejtana 15 02-516 Warszawa Polska

14 kobiet

Polska

ZAATAKOWANE ZA POKOJOWY PROTEST

Więcej

×

14 kobiet

Polska

ZAATAKOWANE ZA POKOJOWY PROTEST

11 listopada 2017 r. 14 odważnych kobiet zostało zaatakowanych podczas Marszu Niepodległości w Warszawie. Ich pokojowa demonstracja przeciwko nienawiści wywołała furię wśród uczestników marszu, którzy pobili je, powodując obrażenia u kilku z nich. Polskie władze nie zapewniły pobitym kobietom żadnej ochrony. Zamiast tego postanowiły je ukarać, jednocześnie tolerując i usprawiedliwiając przemoc wobec nich. W chwilę po rozwinięciu baneru "Faszyzm Stop" zostały zaatakowane. Uczestnicy marszu kopali, szarpali je i pluli na nie. Po kopnięciu w głowę jedna z kobiet straciła przytomność. Władze postanowiły zamknąć dochodzenie w sprawie ataku na kobiety z absurdalnym uzasadnieniem, zaś same ofiary pobicia zostały oskarżone i uznane winnymi utrudniania legalnego zgromadzenia. Grzywny, ściganie i brak ochrony ze strony policji stanowią bezpośrednie zagrożenie dla prawa obywateli do pokojowych zgromadzeń i wywołują efekt mrożący na każdego, kto chce wyrazić swoje poglądy lub skrytykować rząd. Pokażmy, że jesteśmy razem z 14 kobietami. Dodaj swój głos do walki o sprawiedliwą Polskę, w której każdy może wyrazić swoje poglądy i protestować w pokojowy sposób.

Domagamy się:

  • zapewnienia, że 14 kobiet nie zostanie ukaranych za swój pokojowy protest, oraz że sprawcy napaści na nie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.

Napisz list do:

Szanowny Panie Ministrze
Zbigniew Ziobro
Ministerstwo Sprawiedliwości
Al. Ujazdowskie 11
00-950 Warszawa P-33
Polska

Pobierz wzór listu w wersji PDF

@ZiobroPL e-mail: kancelaria.glowna@mswia.gov.pl Twitter: @jbrudzinski

Podpisz online
SPRAWDŹ GDZIE PISZEMY

Wybierz datę wydarzenia:     Wpisz miejscowość: Loading...

Sprawdź gdzie piszemy!

Znajdź swoje miejsce na mapie.
Pobierz podręcznik jak zorganizować Maraton!